انواع کوچینگ

کوچینگ چیست؟

کوچینگ یا coaching  بر گرفته از کلمه coach و به معنای مربی گری است. در حالت کلی، وظیفه مربی این است که کوچی (فرد تحت نظر خود) را با به کارگیری راهکارهای مخصوصی، به نقطه دلخواهش برساند. ممکن است فرد مراجعه کننده به مربی یا کوچ، در زمینه های متفاوتی نیاز به مربی داشته باشد:

 • مثلا یک ورزشکار حرفه ای به منظور رسیدن به مقام قهرمانی به کمک مربی یا کوچ نیاز دارد.
 • یک مدیر کسب و کار، برای گسترش کسب و کار خود و دست یافتن به سود مالی بیشتر به کمک مربی کسب و کار یا بیزنس کوچ نیاز دارد.
 • یک مادر یا پدر، برای پرورش مهارت های خود در زمینه والدگری و بهبود رابطه با فرزندانش، به کمک لایف کوچ یا مربی زندگی نیاز دارد.
 • یک همسر، برای حفظ رابطه عاشقانه توأم با احترام و تفاهم، به کمک یک مربی زندگی یا لایف کوچ نیاز دارد.
 • یک دانش آموز برای دست یابی به جایگاه تحصیلی و علمی مورد نظر خود، به کمک مربی نیاز دارد.
انواع کوچینگ

از نظر تعداد افراد شرکت کننده،انواع کوچینگ زیرشاخه های متفاوتی دارد:

کوچینگ فردی

ممکن است فردی تنها به قصد رشد شخصی خود و به صورت انفرادی، (در زمینه ی مورد نیازش) به مربی مراجعه کند.

کوچینگ گروهی

ممکن است مدیر یک کسب و کار، یک آموزشگاه، یا والدین یک خانواده تصمیم بگیرند، جلسات کوچینگ را به صورت گروهی برای اعضای خانواده، تعدادی از دانش آموزان یک آموزشگاه یا کارکنان یک شرکت،  برگزار نمایند. به این صورت، افراد می توانند ضمن بهره مندی از راهنمایی های کوچ، از صحبت ها و تجربیات دیگر شرکت کنندگان نیز استفاده کنند. دوره کوچینگ گروهی، به شکل جلسات گفتگو تشکیل خواهد شد.

کوچینگ سازمانی

گاهی ممکن است مدیر یک سازمان، برای دستیابی آن سازمان به اهداف خود و کسب سود مالی بیشتر، از یک مربی یا کوچ استفاده نماید. به این نوع از انواع کوچینگ، کوچینگ سازمانی گفته می شود که دارای پیچیدگی های خاص خود است و مهارت بالای مربی را طلب می کند.

 

انواع کوچینگ بر حسب موضوع

کوچینگ کسب و کار یا بیزنس کوچینگ

در این نوع از انواع کوچینگ ، کوچی (مراجع) به قصد کسب سود بیشتر و توسعه کسب و کار خود به مربی مراجعه می کند. مربی یا کوچ  با توجه به توانایی ها و امکانات موجود در حال حاضر، برای رسیدن به هدف های کوتاه مدت و قابل دسترس برنامه ریزی می کند.

کوچینگ سازمانی، کوچینگ افزایش بهره وری، کوچینگ مدیران اجرایی و کوچینگ ثروت از زیرشاخه های بیزنس کوچینگ هستند.

کوچینگ ورزشی

در این دوره از انواع کوچینگ، فرد با هدف رسیدن به جایگاه مطلوب خود در ورزش حرفه ای، به کوچ مراجعه کرده و با عمل به برنامه ریزی دقیق و تمرینات حرفه ای، به هدف خود نزدیک می شود.

کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ

لایف کوچینگ، شاخه ای بزرگ و گسترده از انواع کوچینگ است که می تواند اهداف متفاوتی داشته باشد. اما هدف از همه این شاخه ها، بهبود وضعیت زندگی شخصی است.

 • کوچینگ رشد شخصی، در زمینه هایی همچون افزایش اعتماد به نفس، عشق ورزی به خود، ذهن آگاهی، NLP (برنامه ریزی عصبی – زبانی )، بهبود صفات و خلق و خوی پسندیده، افزایش مهارت های تصمیم گیری و مدیریت استرس و بحران، تمرکز دارد.
 • کوچینگ سلامت، شاخه دیگری از لایف کوچینگ است که بر بهبود شاخص های سلامت فرد تمرکز دارد. کاهش وزن و تناسب اندام، ترک عادات غلط تغذیه ای، ترک اعتیاد به دخانیات، ایجاد عادات سالم (مانند ورزش روزانه) و مدیریت بیماری از جمله اهدافی هستند که در این شاخه از لایف کوچینگ دنبال می شوند.
 • کوچینگ روابط، به فرد می آموزد که چگونه روابط خود را مدیریت کند تا هم در سطح خانوادگی و هم در سطح جامعه و محیط کار، فردی شایسته احترام، مفید و ارزشمند به شمار رود. کوچینگ روابط، به کوچی کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را تقویت کرده تا ارتباطاتی همراه با احترام و اعتماد متقابل بسازد. همچنین بهبود مهارت های ارتباط با افراد خانواده (همسر- فرزندان و والدین) از جمله مهم ترین اهداف در کوچینگ روابط هستند.
 • کوچینگ خانواده، به کوچی می آموزد که چگونه ارتباطی صمیمانه و پایدار را به اعضای خانواده حفظ کند. همچنین تقویت مهارت های ارتباط با همسر، مهارت های ارتباطی والدین با فرزندان و فرزندان با والدین، از جمله اهدافی هستند که در کوچینگ خانواده مورد توجه قرار می گیرند.
 • فرد، در کوچینگ خانواده می آموزد که چگونه تفاوت سلیقه ها و بحران های خانوادگی را مدیریت کند تا محیطی آرام، گرم و صمیمی را برای خود و خانواده اش ایجاد نماید.
 • در دوره کوچینگ تحصیلی، هدف کوچی از مراجعه به مربی، کسب موفقیت های علمی، تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه و تحصیل در سطوح عالی است. مراجع ممکن است یک دانش آموز متوسطه یا یک دانشجوی دوره دکتری باشد، اما در هرصورت، بهره مندی از یک مربی تحصیلی حرفه ای، بسیار کارساز و کمک کننده است.

آکادمی ماندگار برگزارکننده دوره بیزنس کوچینگ و لایف کوچینگ با تدریس اساتید حرفه ای و بین المللی

آکادمی کوچینگ ماندگار، دوره های کوچینگ زندگی و کسب و کار را، با همکاری و تدریس مربیان بین المللی و حرفه ای، برای علاقه مندان به کسب موفقیت، برگزار می کند.

ارائه مدرک معتبر و بین المللی در انتهای دوره کوچینگ، شایستگی شما در رشته مورد نظر را نشان داده و امکان حضور در موقعیت های طلایی را برای کسب موفقیت های شغلی و شخصی برای شما به وجود می آورد.

 

کاربردهای انواع کوچینگ در زندگی و کسب و کار

شاید برخی افراد تصور کنند، کوچینگ یا مربی گری به منظور گوش دادن مدام به سخنرانی های انگیزشی مربی است! شاید عده ای تصور کنند شرکت در دوره کوچینگ، فواید واقعی و قابل لمسی را به دنبال نخواهد داشت! اما این تصور اشتباه است.

 کوچینگ فرآیندی است که در آن با کمک مربی، آموخته های خود (که حاصل گوش دادن به سخنرانی های انگیزشی، مطالعه کتاب های موفقیت  و … بوده اند) را به عرصه عمل می گذارید.

بنابراین کوچینگ، چیزی بسیار فراتر از یک سخنرانی انگیزشی است. کوچینگ نوعی کارگاه آموزشی است که با همراهی بلند مدت مربی ادامه پیدا می کند تا فرد به هدف خود دسترسی پیدا کند.

البته که تقویت انگیزه مراجع، یکی از اصلی ترین وظایف مربی است. اما این تنها کاری نیست که مربی انجام می دهد.

 • به عنوان اولین گام، مربی یا کوچ ، با پرسیدن سوالات دقیق و هدفمند، مراجع یا کوچی را از هدف اصلی خود آگاه می کند. شاید بپرسید مگر می شود کسی هدف اصلی خود را نداند؟!

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از افراد، با وجود انگیزه و پشتکار فراوان، هدف خود را به طور دقیق نمی شناسند و چشم انداز مشخصی از آینده خود ندارند.

چنین افرادی، زندگی روزمره و عادی خود را ادامه می دهند. ممکن است این افراد در کاری سخت و طاقت فرسا، مشغول به کار باشند، یا در یک رشته دشوار و تخصصی در حال تحصیل باشند. اما مشکل این است که هدف بعدی خود را نمی شناسند و نمی دانند که دقیقا قصد دارند به وسیله تلاش خود به کجا برسند!

ممکن است برخی دانش آموزان متوسطه، به چندین رشته تحصیلی علاقه داشته باشند، ممکن است مشاغل مختلفی را برای آینده خود در نظر گرفته و برای دستیابی به آن برنامه ریزی کرده باشند، اما در نهایت بین ادامه دادن یکی از این راه ها، سرگردان مانده باشند.

مربی یا کوچ، به مراجع کمک می کند تا با کسب شناخت بیشتر از توانایی و استعداد های خود و مراجعه به روحیات و تمایلات درونی، بهترین مسیر را برای ادامه تحصیل، انتخاب شغل و گسترش آن انتخاب کنند.

 • هنگامی که شخص با کمک مربی، هدف خود را تعیین کرد، به برنامه ریزی برای رسیدن به آن می پردازد. مربی یا کوچ تنها بر داشته ها یا توانایی های فعلی افراد تکیه می کند و بر اساس آنها برنامه ریزی می نماید. بنابراین، اهداف تعیین شده، به سرعت قابل دستیابی هستند و مراجع می تواند با کمک و راهنمایی مربی و پشتکار و تلاش خود، به مرور زمان، به مهم ترین اهداف خود دست پیدا کند.
 • در طی دوره کوچینگ، کوچی یا مراجع، توانایی ها، مهارت ها و میزان داشته های خود را به طور مداوم توسعه می دهد، بنابراین دستیابی به اهداف بزرگ تر برای او آسان تر می شود.

مربی یا کوچ با ارائه راهنمایی و افزایش انگیزه کوچی، در مسیر رسیدن به هدف  به او کمک می کند.

 

داستان موفقیت آقای ایکس!

اجازه دهید برای روشن تر شدن کاربرد کوچینگ در زندگی، داستانی را برایتان تعریف کنیم:

آقای ایکس که صاحب یک کسب و کار کوچک پرورش گیاهان آپارتمانی بود، به این کار علاقه  بسیاری داشت. اما چشم انداز روشنی از آینده کاری خود نداشت و تصمیم دقیقی نگرفته بود که در آینده، کسب و کار او به چه شکل در خواهد آمد.

علاوه بر این، آقای ایکس از میزان سوددهی کار خود ناراضی بود. او ساعات زیادی از شبانه روز تلاش می کرد تا بتواند کسب و کار خود را حفظ کند و درآمدی، هرچند اندک، داشته باشد. با این وجود به دلیل اینکه انتخاب شغلی دیگری نداشت و تنها در زمینه پرورش گیاهان استعداد و علاقه داشت، آن را ادامه می داد.

آقای ایکس که در مورد بیزنس کوچینگ، مقالاتی را مطالعه کرده بود، به دوره های کوچینگ کسب و کار علاقه مند شد. به مؤسسه ای مراجعه نمود و تصمیم گرفت، تحت نظر یک بیزنس کوچ حرفه ای، کسب و کار خود را توسعه دهد و به سود بیشتری دست پیدا کند.

مربی یا کوچ، نخست با طرح سوالاتی، یک هدف و چشم انداز دقیق برای آینده این کسب و کار تعیین کرد: آقای ایکس، همواره آرزوی داشتن یک مرکز پرورش گل و گیاه بزرگ به همراه فروشگاه اینترنتی را داشت. او این را در ذهن داشت، اما هرگز به عنوان یک هدف به آن نگاه نکرده بود.

در واقع دستیابی به آن هدف، به نظرش بسیار دشوار و دور از ذهن بود.

مربی در مرحله بعد، با کمک آقای ایکس، این هدف را به قسمت های کوچک تری تقسیم کرد. برنامه ای چند مرحله ای و پنج ساله با اهداف کوچک و قابل دسترس تر. مربی در این مرحله، تنها بر اساس امکانات موجود و توانایی مالی آقای ایکس در آن زمان، برنامه ریزی کرد.

آقای ایکس با کمک مربی طبق برنامه ریزی به گسترش کسب و کار خود پرداخت. بیزنس کوچ، در هر مرحله او را راهنمایی می کرد و به او می آموخت که چگونه تنها به هدف های کوتاه مدت و قابل دسترسی که با هم آنها را برنامه ریزی کرده بودند، فکر کند و تمام تلاش خود را برای دستیابی به آن به کار گیرد.

نتیجه تلاش ها خیره کننده بود!

آقای ایکس در پایان سال اول موفق شد، سالن جدید و کمی بزرگ تر برای کسب و کار خود تهیه کند. علاوه بر این، میزان سوددهی کارش بیشتر شده بود و رضایت بیشتری از شرایط کاری خود داشت.

آقای ایکس با انگیزه بیشتر و کمک و راهنمایی مربی، برای ابعاد مختلف کسب و کار خود برنامه ریزی میکرد: تبلیغات، بازاریابی، افزایش تولید، بهبود کیفیت محصولات و …

آنها به سختی تلاش کردند و سرانجام آقای ایکس پس از پنج سال، خود را در جایگاهی دید که سالها قبل به عنوان رویایی دور از واقعیت در ذهن می پروراند. او هم اکنون صاحب یک مرکز پروش گل و گیاه بزرگ است که انواع گیاهان آپارتمانی را تولید میکند و به وسیله فروش اینترنتی یا حضوری، به دست مشتریان می رساند.

او چنین تصویری را بسیار غیرواقعی می دید، اما کوچینگ، به او آموخت که چگونه رویای خود را به واقعیت تبدیل کند.

 

دوره تخصصی انواع کوچینگ در آکادمی ماندگار

آکادمی بین المللی ماندگار، این افتخار را دارد که به منظور تحقق رویاهای هموطنان عزیزمان، دوره های کوچینگ در تمامی شاخه ها را برگزار نماید. آکادمی ماندگار، در انتهای دوره، به افراد واجد شرایط، گواهی نامه بین المللی، اعطا می نماید.

دوره NLP  و دوره تخصصی ذهن آگاهی، با تدرس خانم مهدیه حیدری، اولین مستر ترینر خاور میانه، برای علاقه مندان به این رشته ها دایر می شود.

آکادمی بین المللی ماندگار، دوره تخصصی کوچینگ را با تدریس خانم آندریا میلز Andrea mills برای علاقه مندان برگزار می کند. خانم میلز فارغ التحصیل از دانشگاه فریر برلین، استراتژیست و مدرس دوره های کوچینگ، به عنوان نایب رئیس انجمن مربی گری اروپا منصوب شده و هم اینک تجربیات خود را  از طریق دوره های کوچینگ آکادمی ماندگار، در اختیار علاقه مندان می گذارد.