ان‌ ال ‌پی ( NLP ) برای کوچ یک امر ضروری است. اگر شما کوچی هستید که از تمرینات NLP در کوچینگ‌های خود استفاده می‌کنید حتما این نکته را تصدیق خواهید کرد که برنامه‌ریزی عصبی_کلامی چه کمک شایانی به شما در جهت پیشرفت برنامه‌هایتان داشته است.ما از همه‌ی کسانی که کوچینگ انجام می‌دهند می‌خواهیم که حتما از مهارت‌های ان‌ال‌پی در کار خود استفاده نمایند. NLP مطالعه‌ای است که چگونه ما انسانها از مغز خود در ارتباط درونی و ارتباط با دیگران استفاده کنیم.در ان ‌ال ‌پی می‌آموزیم که چگونه نحوه‌ی تفکر بر گفتار و عملکرد ما تاثیر می‌گذارد .ان ‌ال ‌پی به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که تفکر و ذهنیت ما چه تاثیری در رفتار ما می‌گذارد.با NLP می‌توانیم با مداخله در نحوه‌ی تفکر در رفتار خود تغییر ایجاد نماییم و نتیجه‌ی آن را هم ببینیم.

ان‌ ال ‌پی ( NLP ) برای کوچ

یکی از استفاده‌هایی که کوچ می‌تواند از NLP بنماید،استفاده از تکنیک سبک ترجیحی یادگیری یا (4-MAT SYATEM) است، در این سیستم کوچ از مراجعه‌کننده‌ی خود 4 سوال را می‌پرسد. این سوالات عبارتند از:

  • چرا؟:چرا باید کوچینگ انجام بدهم؟چرا از این کوچ باید استفاده کنی؟
  • چه؟ کوچینگ چه مزایایی برای من دارد؟ قصد داریم چه کنیم؟
  • چگونه؟ چگونه می‌خواهیم این کار را انجام دهیم؟ چگونه باید به این تغییر نزدیک شویم؟
  • چه می‌شود اگر؟ اگر من از این کوچ استفاده کنم چه نتیجه‌ای می‌گیرم؟

کوچ با پرسش‌گری و یافتن پاسخ  توسط مراجعه کننده برای این پرسش‌ها می‌تواند به او کمک کند تا در مسیر کوچینگ به مربی خود اعتماد کند.

یکی از ویژگی‌های یک کوچ موفق توانایی برای بحث در مورد شخص دیگری است بدون ارائه هر گونه عقیده، ارائه هر گونه مشاوره و بدون تحمیل الگوی خود از جهان است. به‌طور مثال شاهین و نیما با یکدیگر صحبت می‌کنند

  • شاهین:من می‌خواهم چتربازی یاد بگیرم
  • نیما:واقعا چرا می‌خواهی این کار را بکنی؟

آن‌چه نیما می‌گوید از دو طریق قابل تفسیر است نیما می‌تواند واقعا علاقه‌مند باشد و فکر کند این جذاب است من علاقه‌مند هستم درباره‌ی تصمیم شما بیشتر بدانم یا او می‌تواند فکر کند واقعا! دیوانه‌ای؟! احتمال مرگ وجود دارد. من اگر بودم این کار را نمی‌کردم.تفسیر از کلام مسئله‌ای است که به باورها و ارزش‌های فکری هر فرد بستگی دارد.ما می‌دانیم که مغز ما یک سیستم بزرگ فیلتر است.مغزتجربیات ما را فیلتر می‌کند تا مطمئن شود که اطلاعاتی را که بدست می‌آوریم برای بقای ما مشکل ایجاد نمی‌کند.روش‌های مختلفی وجود دارد که مغز اطلاعات ما را فیلتر می‌کند.مغز اطلاعات ورودی ما را یا حذف می‌کند،تحریف و یا برای درک بهتر زندگی آنها را عمومی سازی می‌کند.برخی از فیلترینگ‌هایی که صورت می‌گیرد شامل فیلترینگ اطلاعات،فیلترینگ تجربیات ما براساس تجربیات گذشته،خاطرات و ارزشهای ایجاد شده و باورهای ما است.به همین دلیل است که ما می‌توانیم یک واقعه‌ی گذشته را بارها تکرار کنیم و  خاطرات متفاوتی از آن داشته باشیم ما هر کدام الگوی خود را از جهان به وقایعی که تجربه می‌کنیم به کار می‌بریم.و این الگوی ما از جهان است روزی یک عمل انجام می‌دهیم نتیجه‌ای می‌گیریم و خاطره‌ای ثبت می‌نماییم و بدین صورت در هر مورد از هر پدیده‌ای یک الگو و یا نتیجه‌ای در ذهن خود ثبت می‌کنیم یک کوچ باید بداند که هر فرد الگوی مخصوص خود از جهان را در ذهن دارد و باید به‌گونه‌ای صحبت کند که فرد با الگوی ذهنی خود مسائل را حل کند و یا اگر قرار است تغییری در ذهن ایجاد شود خود به این درک برسد و تغییر را ایجاد کند. برای این که یک کوچ بتواند به این مسئله برسد باید از تکنیک‌های کلامی متا ان ‌ال‌ پی مثل متامدل استفاده کند.در متا مدل کوچ از صحبت‌های مراجعه‌ی کننده‌ی خود می‌تواند بفهمد که او در حال حذف کردن چه اطلاعاتی است و در حقیقت با کمک الگوی زبانی  کلمات پنهان شده‌ی فرد را کشف نمایند و از این طریق بتواند به او کمک نماید.مثال دیگر برای روشن شدن این بحث فرض می‌شود شخصی به کوچ مراجعه می‌کند و از تناسب اندام خود شکایت می‌کند او می‌گوید ”من نمی‌خواهم چاق باشم”.کوچ با کمک ‌ان‌ ال ‌پی میداند نباید نظرات خود را به فرد بگوید مثلا بگوید” بله چاق بودن بد است” بلکه باید به سمتی حرکت کند که مراجعه کننده از فضای منفی به فضای مثبت حرکت کند یعنی مراجعه کننده را راهنمایی کند که بگوید “من می‌خواهم بدن متناسبی داشته باشم”. از آن‌جا که مغز پیام‌های منفی را حذف می‌کند و به‌گونه‌ی مثبت در ذهن ثبت می‌نماید، یعنی “نمی‌خواهم چاق باشم” را در خود با فعل “می‌خواهم چاق باشم” ثبت می‌کند  و فرد در زمانی ‌که رژیم لاغری می‌گیرد نمی‌تواند در برابر پالس‌های مغزی مقاومت کند و بر‌عکس شروع به غذا خوردن می‌نماید  برای همین کوچ با تکنیک رفرمینگ می‌تواند مراجعه‌کننده  را به سمت  درست استفاده از کلمات  هدایت نماید تا شاگرد بتواند به آن‌چه ‌تمایل دارد دست پیدا کند.

ان‌ ال ‌پی ( NLP ) برای کوچ

یکی دیگر تکنیک‌هایی که در ان‌ ال ‌پی ( NLP ) برای ارتباط گیری بهتر کوچ با مراجعه‌کننده استفاده می‌شود تکنیک آینه و گزارش‌دهی است.در تکنیک آینه، مربی برای شکستن یخ گفتگو از این تکنیک استفاده می‌کند.در این تکنیک کوچ مانند یک آینه همه حرکات و زبان بدن خود را همانند مراجعه‌کننده قرار می‌دهد.تُنِ صدا و نحوه‌ی بیان کلمات را هم به همانند مراجعه‌کننده انجام می‌دهد. به‌این ترتیب کوچ می‌تواند خود را به ره‌جو نزدیک کنند و بعد از این‌که مطمئن گردید که کاملا ارتباط شکل گرفت است یعنی کوچ توانست با کمک تکنیک را‌پورت در ان ‌ال‌ پی این اطمینان را کسب کند که همدلی و همزبانی شکل گرفته‌است حال می‌تواند از مراجعه کننده جلو بزند و نظرات خود را بگوید تنها باید همان‌گونه که گفته شد نباید این گفتن نظرات برخلاف دیدگاه و باورهای فرد باشد.

نتیجه‌گیری:

تکنیک‌های NLP که یک کوچ می‌تواند برای ارتباط بهتر و دست‌یابی به نتیجه‌ی عملی‌ استفاده نماید بسیار زیاد است.آن‌چه که مهم است فرآیند یادگیری یک کوچ در موسسات استاندارد و نزد کسانی است که دوره‌های بین‌المللی را دیده‌اند توصیه‌ی فردی مثل ریچارد بندلر( موسس قانون ان ‌ال ‌پی) برای افرادی که کوچ هستند و تمرینات NLP را استفاده می‌نمایند دو چیز است

  • استفاده از تمرینات استاندارد
  • آموزش نزد مربیان حرفه‌ای

متاسفانه در سالهای گذشته بسیاری از افراد بدون این‌که دانش صحیح از قانون NLP داشته باشند سعی کرده‌اند به افراد آموزش ان‌ ال‌ پی بدهند که این امر باعث شده است تکنیک‌های زیاد و غیراستاندارد در این موسسات رواج پیدا کند.آموزش صحیح ان ‌ال ‌پی چه برای افراد مراجعه کننده و چه برای خود کوچ امری بسیار حیاتی است چون برنامه‌ریزی عصبی کلامی علمی است که یک مربی باید حداقل در دو شاخه‌ی متفاوت آگاهی داشته باشد.اول علم عصب‌شناسی که به رابطه‌ی رفتار و ذهن می‌پردازد دوم علم زبان‌شناسی که به رابطه‌ی بین زبان و ذهنیت(افکار) می‌پردازد.پس اگر می‌خواهید  یک کوچ موفق شوید  دو مطلب را فراموش نکنید

  • آموزش NLP
  • یادگیری نزد یک موسسه‌ی بین‌المللی

ان‌ ال ‌پی ( NLP ) برای کوچ