در سالهای گذشته ان ال پی ( NLP ) برای معلمین به ‌دلیل استفاده از ظرفیت‌های زبانی بسیار مورد استقبال قرار گرفته ‌است. در واقع معلم‌ها بنا‌به اقتضای شغلی خود باید سیسیتم ارتباطی  موثری در کلاس درس برقرار نمایند.معلم در کلاس تنها یک معلم نیست او یک مدیر،مشاور،مشوق و در نهایت یک کارشناس در رشته‌ی خود است.کلمات ناسالم در کلاس‌های درس حکم یک بمب اتمی را برای دانش‌آموزان دارد.چه بسا که یک جمله‌ی اشتباه روزگار یک دانش‌آموز را به تباهی بکشاند.نیمی از روز هوشمندانه‌ی یک دانش‌آموز در کلاس درس می‌گذرد،به‌ طور تقریبی 40درصد از زندگی روزانه‌ی یک دانش‌آموز،همین نکته وظیفه‌ی معلم را بسیار سنگین می‌نماید.برنامه ریزی عصبی‌-کلامی به عنوان یک مدل زبانی می‌تواند به یک معلم برای شکل‌گیری یک ارتباط صحیح کمک نماید.

ان ال پی ( NLP ) برای معلمین

NLP و ارتباط معلمان

ارتباط یک معلم در کلاس درس بیش از هر عامل دیگری در فرآیند یادگیری اهمیت دارد. این ارتباط کاملا دو طرفه است یعنی  ارتباط‌ گیری دانش‌آموزان با معلم و درک رفتاری دانش‌آموزان در زمان تدریس توسط معلم، برای درست بودن این ارتباط NLP برنامه‌ی جامعی دارد.

  • برنامه‌های زبانی:

کلام نقش اساسی در ارتباط را دارد.معلم در کلاس  به عنوان یک متکلم وحده باید بداند که نه تنها دانش‌آموزان بلکه  هر مخاطبی در هنگام گوش دادن نمی‌تواند تمام کلمات را متوجه شود. زیرا مغز در هنگام گرفتن اطلاعات از محیط  هر لحظه‌ اطلاعاتی را که مهم‌تر است پردازش کرده و به سطح آگاهی می‌آورد.برای مغز آن دسته از اطلاعات مهم است که در بقای بدن نقش اساسی را ایفا می‌کنند.برای همین امکان دارد یک دانش‌آموز با شنیدن یک کلمه ذهن‌ ناخودآگاهش فعال شده و ذهن به دنبال یادآوری خاطرات و هر چیزی برود که احساس می‌کند برای بدن مفیدتر است. مثلا اگر صحبت معلم طولانی و کسل کننده است ذهن ترجیح می‌دهد به دنبال خاطرات خوش خود برود.در NLP ما از تکنیک‌های کلامی استفاده می‌کنیم.

  • مدل میلتون:

ما در این مدل که برای ارتباط با شنونده و درگیر کردن مخاطب است از بازی‌های زبانی استفاده می‌نماییم.مثلا معلم از دانش‌آموزان می‌پرسد مسئله حل کنیم یا درس را ادامه بدهیم.در این موقعیت دانش‌آموز محدود به دو موقعیت می‌شود.که هر دو در فرآیند تدریس است. پرسیدن سوالات تاکیدی یکی دیگر از بازی‌های زبانی است که در این مدل شکل می‌گیرد به طور مثال از دانش‌آموزان پرسیده می‌شود این درس آسان است،این طور نیست؟ و یا پرسیده می‌شود شما این تمرین را می‌توانید پاسخ دهید،این طور نیست؟ با این سوالات ذهن ناخودآگاه به سمت آسان بودن و حل تمرین می‌رود.

  • الگوی متا:

ما در هر دقیقه بین 150 تا 175 کلمه در دقیقه صحبت می‌کنیم که اگر فرض کنیم یک معلم 150 کلمه در دقیقه صحبت نماید و هر کلمه بیت اطلاعات به مغز وارد نماید میزان بیت ورودی 750 بیت در دقیقه می‌شود.این در حالی است که مغز می‌تواند 7±2 اطلاعات در خود ذخیره نماید یعنی مغز می‌تواند در بهترین حالت در هر دقیقه 540 بیت اطلاعات در خود ذخیره نماید پس معلم باید بتواند بسیاری از حملات خود را با تکنیک حذف و یا کلی‌ گویی کم نماید.الگوی متا روشی است که بتوان با استفاده از آن منظور خود را به مخاطب برسانیم.

ان ال پی ( NLP ) برای معلمین

  • آشنایی با زبان بدن:

یکی از بیشترین درصد فاکتورها در ارتباطات فاکتور زبان بدن است.اندیشه‌هایی که به مغز وارد می‌شود. اول خود را در بدن نشان می‌دهد.زمانی که کلاس کسل کننده است دانش‌آموز با بی‌قراری کسل بودن را به معلم بازگو می‌کند.یا زمانی که متوجه درس نمی‌شود گیجی را در چهره‌ی دانش‌آموز می‌توان مشاهده کرد.اما مهم‌تر از دانش‌آموز زبان بدن معلم است که باید در شکل‌دهی ارتباط نقش اساسی ایفا کند.زبان بدن یک معلم می‌تواند فرمان‌های پنهان به دانش‌آموز بدهد.این فرمان‌ها می‌تواند با اشاره و یا حرکات بدن باشد. چهره‌ی خندان یک معلم و یا تصویر جدی او می‌تواند درو ذهنیت جدید از کلاس درس برای دانش‌‌ آموز ایجاد نماید.یکی از عواملی که باعث می‌شود زبان بدن معلم غمگین و یا آشفته خود را نشان دهد خستگی زیاد است.استفاده از عبارات تاکیدی که به ذهن ناخودآگاه این فرمان را می‌دهد که همه چیز در بهترین حالت خود است باعث می‌شود زبان بدن معلم هم عالی شود.

  • نتیجه‌ :

برای یک یادگیری موثر نیاز است که دانش آموزبداند قرار است از درس یا مبحث ارائه شده چه نتیجه‌ای بگیریم.برای همین ذهن برای دانستن نتیجه تقویت شده و به دنبال بحث ارائه شده در تمام کلاس معلم را دنبال می‌نماید. در حقیقت دانستن نتیجه باعث افزایش تمرکز در کلاس درس می‌شود.

  • انعطاف‌پذیری در آموزش :

آموزش هر زمان با این فرض همراه باشد که راههای دیگری نیز برای حل مسئله وجود دارد،می‌تواند موثر واقع شود.تدریس سفت و سخت تنها زمان‌گیر است.دانش‌آموز با شیوه سنتی تدریس ارتباط برقرار نمی‌نماید.در NLP برای معلمان،آن‌ها روش انعطاف‌پذیر تدریس را با روش‌های زبانی و ذهنی یاد می‌گیرند.

  • احساسات:

در NLP احساسات شامل افکار،هیجانات،فیزیولوژی  است که از آرامش عمیق تا تکانه‌های عصبی را هم ‌پوشانی می‌کند. یک معلم باید بداند که ذهن دانش‌آموزان به مغز آن‌ها وابستگی دارد و نورولوژی پردازش این اطلاعات را یاد بگیرد یک معلم باید بداند که یک یادگیری موثر از طریق بحث‌های فکری خسته کننده اتفاق نمی افتد بلکه از طریق بحث‌های عاطفی که همراه با ترس هیجان،عشق، شور و انگیزه اتفاق می افتد احساسات در حرکت هستند یک معلم نباید احساسات را سرکوب کند بلکه باید یاد بگیرد که آن‌ها را همراهی کند تا آموزش به‌‌ طور صحیح اتفاق بیفتد.

  • یادگیری با استفاده از خلسه:

یکی از الگوهایی که بندلر و جان گریدنر در زمان تحقیق NLP بودند مشاهده نمودند میلتون اریکسون بود.او با استفاده از هیپنوتیزم مراجعین خود را درمان می‌کرد.در ان‌ ال‌ پی روشی وجود دارد به نام زبان خلسه که با استفاده از کلمات قدرتمند ذهن فرد را در اختیار خود می‌گیریم و مفهوم خود را به فرد القاء می‌کنیم در این روش هدف خلسه بردن و یا هیپنوتیزم نیست بلکه استفاده از کلماتی است که بتوان کنترل ذهن را بدست آورد.

اگر آموزش و پرورش به کیفیت بالای آموزش در مدارس اعتقاد داشته باشد می‌تواند آموزش NLP را برای معلمان به‌عنوان یک  نرم‌افزار آموزشی اجبار کند.مزایای NLP برای معلمان بیش از آن‌ است که ما در این مقاله نوشتیم.برنامه‌ریزی عصبی کلامی روش درمان درمانگران روانشناس است.واضح است که معلم با یادگیری اصولی ان‌ال‌پی می‌تواند حکم یک درمانگر را در کلاس خود اجرا نماید، آن ‌هم در روزگاری که بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل مشکلات جامعه دچار افسردگی و اضطراب هستند.کاهش سن اعتیاد،افزایش فرار از خانه ، همه و همه مشکلاتی است که ابتدا باید در سیستم آموزشی برای آن راه حل پیدا کرد، و هیچ شخصی همانند یک معلم نمی‌تواند از عهده‌ی این امر برآید .ان ‌ال ‌پی حکم یک داروی آرام‌بخش برای درمان دانش‌آموزان را دارد.

ان ال پی ( NLP ) برای معلمین