حرفه کوچینگ

هر ساله افراد زیادی به خیل بیکاران در ایران اضافه می‌شوند.یکی از دلایل آن، تحصیلات تکمیلی است که افراد بعد از اتمام تحصیلات حاضر به انجام هرکاری نمی‌شوند. هرچند می‌توان دلایل دیگری مثل اقتصاد ضعیف و عدم قانون مناسب در  اداره‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای استخدام افراد را نیز عنوان کرد،اما دلایل هرچه باشد،باعث شده است هر روز به خیل بیکاران افزوده شود.اما چه باید کرد؟ آیا باید تن به بیکاری داد؟ و یا باید فکر دیگری کرد؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت خوشبختانه امروزه در جهان ذهنیت  افراد درباره‌ی شغل تغییر کرده است. زمانی درباره‌ی شغل که  صحبت می‌شد، تنها مشاغل دولتی و یا در یک شرکت خصوصی شغل و یا یک کسب وکار تجاری شغل به حساب می‌آمد اما امروزه تعاریف فرق کرده است و مشاغل زیادی به فهرست مشاغل اضافه شده است، یکی از مشاغل که این روزها در جهان به آن توجه ویژه می‌شود کوچینگ است.کوچینگ شغل مربی‌گری است. اولین بار به‌طور رسمی در سال 1995 یعنی 25 سال پیش توسط فردی به نام توماس لئونارد با کمک دوستانش انجمن بین‌المللی کوچینگ پایه‌گذاری شد، امروزه این نهاد  در 125 کشور جهان نمایندگی دارد و میلیون‌ها نفر در حرفه‌ی کوچینگ مشغول به‌کار هستند.تخمین زده می‌شود حدود 47‌000 نفر در جهان مشغول کار مربی‌گری هستند که تقریبا به ازاء هر 170هزار نفر، یک نفر مربی در جهان وجود دارد.اما نکته‌ای که باید مدنظر داشت حضور مربیان حرفه‌ای در کشورهای پردرآمد است که در این کشورها به ازاء هر 100 نفر یک مربی وجود دارد. که نشان از توسعه و توجه به کوچینگ می‌باشد.در کشورهایی مثل ایران که در حال توسعه هستند، کوچینگ آینده‌ی درخشانی دارد و می‌تواند منبع درآمد خوبی برای افراد به شمار بیاید.

حرفه کوچینگ

مزایای شغل کوچینگ
  • تنوع کاری:

تعداد مختلفی کوچینگ در جهان وجود دارد. به طور رسمی 15 مدل مختلف کوچینگ شناخته شده است.اما بعضی از موسسات تا 21 و حتی 40 مدل را نیز عنوان کرده‌اند.کوچینگ زندگی،کوچینگ رهبری،کوچینگ سلامت،کوچینگ خانواده،کوچینگ اجرایی،کوچینگ فرزندپروری و حتی کوچینگ مذهبی نیز اشاره شده است.این شما هستید که بر اساس توانایی‌های خود می‌توانید نوع مربی‌گری خود را انتخاب نمایید.

  • خارج از روزمرگی:

یکی از مسا‌ئلی که افراد شاغل در جهان با آن روبرو هستند خستگی، فرسودگی و رزومرگی است. هر روز یک کار تکراری،افراد تکراری و مشکلات تکراری فرد را دچار خستگی می‌کند.اما در حرفه‌ی کوچینگ، شغل شما این‌گونه نیست.شما با افراد زیادی در ارتباط هستید که باید به آن‌ها کمک کنید تا به هدف خود برسند.افراد با مسائل و چالش‌های متفاوت، که می‌طلبد شما سبک و استراتژی‌های متفاوتی را از خود نشان دهید. برای همین کار شما نمی‌تواند یک کار روزمره باشد.شما باید تنوع و راهکارهای متفاوتی را از خود بروز بدهید.

  • درآمد عالی:

در ایران، متاسفانه به دلیل آن‌که یک نهاد رسمی برای کوچینگ وجود ندارد، نمی‌توان درآمد یک کوچینگ را به طور دقیق نوشت.اما در گوشه و کنار جهان رقم‌های متفاوتی شنیده می‌شود. در کشورهایی چون کانادا و آمریکا درآمد یک کوچ زندگی بسته به شهرت مربی از ساعتی 150 دلار تا 330 دلار متفاوت گزارش شده است. در اروپا از ساعت 50 یورو تا 120 یورو، که مبلغ قابل توجه و چشم‌گیری است.

 

البته می‌توان مزایای دیگری را نیز به موارد بالا اضافه کرد.اما نکته‌ای که بیش از همه حائز اهمیت است،چگونگی یک کوچ موفق شدن است.یک کوچ برای موفق بودن در حرفه‌ی خود نیازمند آن است که در اذهان افراد ماندگار شود و راز این ماندگاری یک شرط است و آن درست گذاشتن اولین خشت بنای کوچینگ است شما برای ماندگاری در حرفه کوچینگ نیازمند آموزشی ماندگار هستید اولین خشت یعنی آموزش صحیح واصولی یک کوچینگ که در موسسات بین‌المللی انجام شود.

حرفه کوچینگ