ذهن‌ آگاهی و مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی در تعریف روانشناسی امروز عبارت است از: کلیه ارتباطهای کلامی و غیرکلامی که منجر به ارتباط با فرد دیگری شود را مهارت‌های ارتباطی می‌گویند. بسیاری از افراد در ارتباط با دیگران از عملکرد خوبی برخوردار نیستند. برخلاف این‌که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ارتباط تنها در کلام شکل می‌گیرد، نظریه‌ای در علم ارتباطات وجود دارد که توسط آلبرت محرابیان بیان شده است. طبق نظریه ایشان 54درصد ارتباط ما با دیگران در زبان بدن شکل میگیرد. هرچند نظر ایشان درمورد پیام‌های عاشقانه است اما می‌توان نظریه ایشان را در موارد دیگر تعمیم داد. ایشان برای کلام تنها 7درصد ارزش قائل هستند، اما همان 7درصد نیز در بسیاری از اوقات نقش مهمی را بازی میکند که میتواند زندگی هر فرد را دستخوش تغییر نماید. اما در مهارت‌های ارتباطی چه نکته‌ای وجود دارد که باید در ذهن‌آگاهی جستجویش کرد.

ذهن‌اگاهی و مهارت‌های ارتباطی

انواع مهارت‌های ارتباطی

درباره مهارت‌های ارتباطی نظریات متفاوتی وجود دارد.بعضی از نظرات 3 نوع ارتباط را بیان می‌نمایند،بعضی از نظرات 4نوع،6نوع و حتی 8 نوع را بیان می‌نمایند.اما…. ما 4نوع مهارت ارتباطی داریم

  • مهارت ارتباطی کلامی:صحبت کردن،گوش دادن
  • مهارت ارتباطی غیرکلامی:زبان بدن
  • مهارت ارتباطی نوشتاری:سندها نامه‌ها ایمیل‌‌ها
  • مهارت ارتباطی دیداری:برقراری ارتباط با تصاویر و عکس‌ها

 

با دانستن انواع مهارت ارتباطی به ارتباط آنها با ذهن‌آگاهی میپردازیم

 

ذهن آگاهی و ارتباط کلامی

 ارتباطات گاه با لطافت و مهربانی انجام میشود و گاه از روی ناملایمتی و پرخاش و اضطراب شکل می‌گیرد. یا در زمان شنیدن دچار حواس‌پرتی می‌شویم و با آن ‌که در حال شنیدن هستیم اما هیچ نمیشنویم. احتمالا برای شما هم پیش‌امده که ناگهان به خود آمده‌ و متوجه شده‌اید که نیمی از زمان کلاس و یا جلسه را از دست داده‌اید.

ذهن ‌آگاهی یعنی حضور در زمان اکنون، از این رو تمرینات ذهن ‌آگاهی مثل مراقبه تنفس و یا مراقبه پیاده‌روی می‌تواند تمرکز ما را بالا ببرد و ما بتوانیم در زمان مکالمات خود،شمرده‌تر و با دقت بیشتری صحبت نماییم. در ارتباط کلامی زمانی که ما قرار است با فردی مکالمه‌ای انجام دهیم، بسیار مهم است که در زمان گفتگو بتوانیم بر احساسات خود غلبه نماییم. مذاکره‌کنندگان حرفه‌ای خوب میدانند که در زمان مذاکره هر لحظه این احتمال وجود دارد که طرف مقابل آنها را عصبانی کند تا از آشفتگی آنها امتیاز لازم را بگیرد. برای همین غلبه بر هیجانات و سوارشدن بر احساسات در زمان مذاکرات بسیار لازم است چون در زمان عصبانیت انسان کمتر قدرت توانایی کلام را دارد. برای همین چه در زمان مذاکرات و چه در زمان صحبت کردن هر زمان که متوجه شدید در حال جوشش هیجانات خود هستید از تکنیک مراقبه‌ی تنفس استفاده نمایید.مکث کنید.چشمان خود را ببندید.آگاهی خود را بر نفس خود بیاورید.افکاری که به ذهن شما می رسد را دنبال نکنید.تمرکزتان فقط بر روی تنفس باشد.هر احساسی که پیدا می‌کنید.بپذیرید.قضاوت نکنید.تنها احساسات خود را بپذیرید.همین امر باعث آرام شدن و تمرکز شما بر لحظه اکنون می‌شود. ذهن‌ آگاهی سبب می‌شود ما در شنیدن نیز تمرکز بر صحبت طرف مقابل داشته ‌باشیم. ما دو نوع شنیدن داریم.شنیدن برای پاسخ.شنیدن برای درک کردن.در شنیدن برای پاسخ ما صحبت‌ها را می‌شنویم که شنیده باشیم و احتمالا پاسخ به صحبت طرف مقابل بدهیم.در این نوع شنیدن بسیار پیش می‌آید که ما دچار حواس‌پرتی می‌شویم و صحبت‌های فرد مقابل را نمی‌شنویم.اما در شنیدن با توجه ما تمام تمرکز خود را بر کلام فرد می‌گذاریم.هر کجا که حواسمان پرت شد متوجه احساسات خود شده و تمرکز خود را بر شنیدن می‌گذاریم.در تمرین ذهن‌ آگاهی ما این توانایی را بدست می‌اوریم که احساسات خود را شناسایی کنیم و آنها را دنبال نکنیم با پذیرش احساسات خود و قضاوت نکردن آن می‌توانیم اجازه بدهیم که احساسات از فکر ما عبور کنند.برای همین ما می‌توانیم تمام تمرکز خود را بر شنیدن بگذاریم.

 

ذهن ‌آگاهی و ارتباط غیر کلامی

زبان بدن از جمله مواردی است که در ارتباطات روزمره نقش مهمی بر عهده دارد. زبان بدن چگونه شکل می‌گیرد؟

هر فردی جهان اطرافش را با پنج حس مختلف درک میکند حس چشایی،حس بویایی،حس لامسه،حس بینایی،حس شنوایی. احساسات پنج‌گانه در مغز ما پردازش میشوند و باعث میشوند که احساسات گوناگون در بدن ما ایجاد شود. مثلا امکان دارد شما با دیدن یک تصویر عاشقانه به ماجرای عاشقانه قدیمی خود برگردید. این حس در وجود شما باعث حسرت و اندوه بیاورد، این حس در اولین جایی که نمود پیدا می‌کند در صورت شما خواهد بود.احتمالا پیش آمده‌است که از چیزی ناراحت باشید و دوستی به شما مراجعه کند و به محض دیدن شما، بپرسد چرا ناراحتی؟ درحالی که شما به دوستتان درباره ناراحتی خود صحبتی نکرده‌اید. در حقیقت او از چهره شما متوجه این ناراحتی شما میشود.

ذهن‌اگاهی و مهارت‌های ارتباطی

بدن ما همیشه در حال بی‌قراری است احساس خارش،احساس خستگی،احساس بی‌حوصلگی این‌ها تعدادی از احساسات هستند که ما در زمان مذاکره و یا حضور در یک جلسه به بدن ما وارد می‌شود و از آنجا که بدن ما در حالت خلبان خودکار است بدون آگاهی، به این احساسات واکنش نشان  می‌دهیم.خود را می‌خارانیم،خمیازه می‌کشیم و یا مدام بدون آنکه متوجه شویم به ساعت خود نگاه می‌اندازیم.در ذهن ‌آگاهی شما یاد می‌گیرید بدن خود را از حالت خلبان خودکار خارج نمایید و بدن خود را آرام نمایید. ذهن ‌آگاهی روش موثری برای آرام کردن بدن است. با توجه به این‌که در بسیاری از موارد ذهن ما درگیر اضطراب و ترس از آینده است تشویش و نگرانی در صورت ما همیشه موج می‌زند اگر شما یک فروشنده و یا در تجارتی فعال هستید بسیار مهم است که شما  همیشه بتوانید تصویری  بشاش و پر از انرژی در ذهن مشتری ارائه دهید تا او همیشه همین‌گونه به یاد بیاورد.ذهن ‌آگاهی با تمرکز بر زمان حال می‌تواند این انرژی را در بدن شما ایجاد نماید.

 

ارتباط نوشتاری

امروزه یکی از شیوه‌های تجارت بازاریابی دیجیتال است .در این نوع بازاریابی ما ارسال ایمیل، نوشتن کپشن برای پست‌های مجازی، توئیت کردن را داریم که باید بدون غلط املایی و با آراستگی کامل در متن نوشته شود.متاسفانه بسیار پیش می‌اید که افراد به‌دلیل نداشتن تمرکز متن خود را اشتباه و با غلط املایی ارسال می‌کنند. پس در زمان نوشتن حضور ذهن بسیارمهم است.از این رو قبل از نوشتن یک مراقبه کوچک مثل مراقبه خوردن می‌تواند کمک زیادی به ما نماید.تا تمرکز خود را در زمان نوشتن بر متن نگه داریم.یکی از مزایای مراقبه و یا مدیتیشن الهام گرفتن و کشف وشهود برای ایده گرفتن است قبل از نوشتن در مکانی خلوت مدیتیشن کنید مراقبه تنفس برای شما ایده‌های جالبی خواهد داشت.

 

  کلام آخر

ذهن ‌آگاهی با آگاهی در زمان حال و پذیرش و قضاوت نکردن احساسات باعث می‌شود ما بتوانیم با حضور در «زمان حال» در ارتباطات روزانه، تصویری بهتر از خود ارائه داده و ارتباط موثر و قوی‌تر با دیگران داشته باشیم