هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم یکی از پدیده هایی است که تمامی انسانها در طول زندگی خود آنرا تجربه می کنند و جالب اینجاست که شاید خودشان هم از این موضوع مطلع نباشند.
هیپنوتیزم در واقع یکی از حالتهای هشیاری ذهن آدمی است که در آن تمرکز و توجه فرد به موضوع خاصی افزایش یافته و این باعث انفکاک و جدایی فرد از محیط اطراف می گردد، به گونه ای که یک یا چند حس از حواس پنجگانه،عملکرد خود را بصورت موقت از دست می دهند.
????بعنوان نمونه بسیار پیش آمده زمانی که فرد برای حل یک مسئله خاص، غرق در افکار خود است متوجه بوی سوختن غذایی که به روی اجاق گاز و در فاصله ی کمی از او قرار دارد نمی شود.
از طرفی این تمرکز افزایش یافته که با انفکاک همراه شده است ،خود باعث افزایش تلقین پذیری فرد میشود و این خاصیت دقیقا همان چیزی است که مورد نظر درمانگر به روش هیپنوتیزم (هیپنوتراپ) می باشد. چرا که با یک تلقین درست و هدفمند امکان درمان را ایجاد می کند.
امروزه جدای از نمایش هایی که با استفاده از هیپنوتیزم در سطح جهان و کشورمان شاهد ان هستیم(هرچند استفاده نمایشی از هيپنوتيزم از نظر علمی واخلاقی ناپسندیده است)، کاربردهای درمانی و ارتقا توانمندی فردی افراد در زمینه های مختلف،مهم ترین رویکرد و اصلی ترین عملکرد هیپنوتیزم در راه تحقق شعار «بهترین خودت باش»می باشد.
با ما همراه باشید تا بیشتر از بیش در خصوص هیپنوتیزم و ارتباط آن با ضمیر ناخودآگاه بدانیم.

دکتر ناصر دکانی

پزشک، هیپنوتراپ و مدرس بین المللی ان ال پی و بیزینس کوچینگ