چگونه یک کوچ شویم؟ این سوال یک سوال مشترک در بین همه‌ی آن‌ها است، که می‌خواهند یک مربی شوند.برای پاسخ به این سوال باید گفت برای کوچ شدن، نیاز به الزامات سخت‌گیرانه‌ای نیست.اما یک شرط ناگفته بین تمام مربیان وجود دارد و آن شرط،داشتن تحصیلات عالی است.تحصیلات در زمینه‌ای که شخص می‌خواهد مربی آن شود کمک زیادی برای موفق شدن در مربی‌گری می‌نماید. به‌طور مثال یک کوچ زندگی با تحصیلات روان‌شناسی بسیار موفق‌تر از یک کوچ زندگی با تحصیلات مهندسی است.هرچند نمی‌توان روی این فرض تأکید ورزید، اما می‌توان به عنوان یک شرط ضمنی مورد قبول دانست.برای این‌که کسی بتواند یک کوچ شود باید ابتدا بداند که کوچ نیازمند یادگیری یک‌سری  مهارت‌های عمومی است که باید قبل از کوچ شدن آموزش ببینید. بسیار مهم است که فرد به‌گونه‌ای مهارت‌ها را یاد بگیرد که همیشه در ذهن‌اش ماندگار شود.این مهارت‌ها عبارت است از:

  • فن سخنوری
  • زبان بدن
  • مهارت‌های ارتباطی
  • دانش عمومی

چگونه یک کوچ شویم؟

یادگیری این مهارت‌ها برای همه‌ی مربیان لازم است.یک مربی ساده‌ی مهدکودک که با کودکان پیش‌دبستانی کار می‌کند و یا یک کوچ تجارت که با مدیران و رهبران بزرگ تجاری کار می‌کند، نیاز دارد که این مهارت‌ها را آموزش دیده باشد.اما کوچینگ علاوه‌بر این‌که یک شغل است یک سبک زندگی است.یک مربی باید متفاوت از همه‌ی مردم زندگی کند.اگر  شخصی می‌خواهد کوچ شود باید بر اصول زیر مداومت ورزد.

 

ورزش کردن:

یک مربی باید شاداب باشد.تناسب اندام داشته باشد و بتواند در همه حال لبخند بزند.دوره‌ی مربیان با شکم برآمده و چهره‌ای عبوس و ژولیده گذشته‌است.برای تا‌ثیر گذاری باید زبان بدن‌ به همه این پیغام را بدهد که(سلام من موفق هستم، زندگی شادی دارم،موفقیت می‌خواهید دنبال من بیایید)فرمول این شادابی در ورزش است. ورزش افراد را دارای اراده‌ی قوی می‌کند.

 

همیشه در حال یادگیری:

نیاز یک مربی،اطلاعات عمومی بالا است.برای یک مربی هیچ‌گاه سقفی برای یادگیری وجود ندارد و همیشه باید دانش خود را ارتقا بدهد.جهان هر روز در حال تغییر است و به همان نسبت دانش و اطلاعات نیز در جهان در حال تغییر است.یافته‌های امروز یک هفته‌ی دیگر هیچ ارزش و اعتباری ندارد.برای همین یک کوچ باید همیشه در حال یادگیری،رشد حرفه‌ای و توسعه‌ی فردی باشد.

 

جدای از مهارت‌های عمومی یک کوچ باید مهار‌ت‌های تخصصی را نیز یاد‌بگیرد.این مهارت‌ها باید توسط یک مربی حرفه‌ای و در یک موسسه بین‌المللی یادگرفته شود.از آن‌جا که این روزها مربی‌گری به عنوان یک شغل شناخته می‌شود، لازم است افراد مدرک بین‌المللی مربی‌گری را در پایان آموزش خود کسب کنند. موسسه‌بین‌المللی کوچینگ(ICF) ، برای این‌که یک فرد بتواند مربی ‌شود، شرایط استانداردی را وضع کرده است که لازم است قبل از مراجعه به موسسات آموزشی، شرایط آموزشگاه را با شرایط  ICF مطابقت بدهد.نکته‌ی دیگر که باید آن را مدنظر داشت،تعداد رشته‌هایی است که می‌تواند در آن به عنوان یک کوچ فعالیت نمود.کوچ رهبری،کوچ سلامت،کوچ مدیران،کوچ خانواده،کوچ زندگی از جمله کوچ‌هایی است که در جهان وجود دارد و فرد می‌تواند قبل از کوچ شدن به آن‌ها فکر نماید.

یکی دیگر از عوامل مهم برای کوچ شدن که باید مدنظر داشت یادگیری کوچینگ در موسسات بین‌المللی است،بسیار مهم است که یک کوچ مدرک خود را از موسسه‌ای بگیرد که اعتبار مهر مدرکش ،برای همیشه ماندگار باقی بماند.انتخاب یک موسسه آموزشی برای کوچ شدن بسیار بسیار مهم است.

چگونه یک کوچ شویم؟