کوچینگ برای مدیران سازمان

با شروع نسل جدید در زندگی تجاری، نیازها و رویکردهای مربوط به این زندگی متفاوت می شوند. در حالی که مدتها تلاش کردیم با ویژگی های کارکنان نسل قبلی سازگار شویم، آرام آرام زمزمه ویژگیهای کارکنان نسل جدید به گوش می رسد. برای سازگار شدن با کارکنان جدید و موفقیت به همراه آنان، رهبرانی با مهارتهای تازه نیاز است. رهبرانی که برای راهنمایی افراد و رسیدن به اهداف مشخص یک سازمان تازه تاسیس و نوپا آماده باشند. مطالعات جدید در مورد وفاداری کارکنان و در مورد رهبرانی با هوش هیجانی بالا، ارزش رهبرانی را نشان می دهد که رویکرد مربیگری و کوچینگ خود را در ایجاد مؤسسات موفق و برای به دست آوردن بالاترین پتانسیل بهره وری کارمندان، نشان می دهند. در مقاله کوچینگ برای مدیران سازمان  از مجموعه مقالات آکادمی بین المللی ماندگار، به بررسی چیستی کوچینگ فردی، تاثیرات آن و نقش آن در سازمان می پردازیم.

 

کوچینگ برای مدیران سازمان 

 

کوچینگ رهبری برای رهبران و مدیران است. کسانی که چند نفر کارمند را در یک سازمان یا شرکت یا مجموعه با یک هدف مخصوص رهبری و هدایت می کنند. با استفاده از کوچینگ رهبری و راهکارهای آن، رهبر یک سازمان می تواند به مشکلات و موانعی که هدف سازمان را تهدید می کنند، فائق بیاید. همچنین این کار می تواند کارکنان سازمان را نیز چه از نظر فردی و چه از نظر نقش سازمانی آنها، برای رد شدن از این مسائل همراهی و هدایت کند. رهبرانی که از کوچینگ رهبری استفاده می کنند، احساس وفاداری و تعلق را در محیط کار و میان کارکنان ایجاد کرده و از این طریق، فضای خلاقیت و نوآوری را در سازمان ایجاد می کنند. کوچینگ برای رهبران جدید در سازمان جدید، محیط امنی را فراهم می کند که در آن، افراد با حقیقت ها رو به رو شده و علاوه بر پذیرش نقش های خود، با یکدیگر نیز تعامل کرده و وظایفشان را دقیق تر می شناسند.

 

اهمیت کوچینگ برای مدیران سازمان 

 

مربیگری و کوچینگ رهبران جدید در سالیان اخیر رونق گرفته است. چرا که مدیر عاملان، مدیران، صاحبان مشاغل و رهبران کشف کرده اند که کوچینگ، به درستی کار می کند و آنها را به اهدافشان می رساند. اکثر شرکت های بزرگ در سطح جهانی، مربیانی را برای رهبران خود استخدام می کنند. مدیر ارشد پیشین گوگل، اریک اشمیت می گوید بهترین توصیه ای که تا به حال به آن عمل کرده، این بوده که از کمک یک کوچ استفاده کند. بیل گیتس نیز معتقد است که همه افراد باید یک کوچ در کنارشان داشته باشند. اما دقیقا چه ویژگیهایی باعث می شود که کوچینگ رهبران تا این حد محبوب و پرطرفدار باشد؟

 

ویژگیهای رفتاری رهبرانی که از کوچینگ استفاده می کنند:
  • هوش هیجانی بالا و پیشرفته (خودآگاهی، آگاهی اجتماعی و مدیریت روابط)
  • دانستن توانایی ها و محدودیت های افراد سازمان
  • ایجاد اعتماد میان افراد و تأثیر گذاری بالا در سازمان
  • ایجاد مشارکت و تیم های مؤثر میان کارکنان سازمان
  • عدم تعصب برای شنیدن و درک کردن افراد سازمان
  • ایجاد و حفظ تحولات و تغییرات فرهنگی در سازمان یا شرکت
  • اعتماد به نفس بالا، نترسیدن از شکست و قدرت ریسک بالا

کوچینگ برای مدیران سازمان

چرا کوچینگ رهبران جدید؟

کوچینگ برای مدیران سازمان  بازپرداخت و سود عظیمی برای شما، کارمند  و شرکت یا سازمان شما دارد. به ویژه به این دلیل که ارائه پشتیبانی و راهنمایی مورد نیاز افراد، باعث می شود آنها در سازمان حفظ شوند و با علاقه بیشتری برای ارتقا مجموعه شما کار کنند. از آنجایی که رهبری مهارتی نیست که تنها به تجربه کردن وابسته باشد، یک کوچ نگاه عمیق تری را به سازمان تزریق می کند. مهارتها و دانش فراگرفته شده در کوچینگ رهبران جدید، باعث می شود که کارمندان در بهترین حالت خودشان ظاهر شده و بیشترین میزان شایستگی و اثربخشی شان در نقشهای خود را ارائه می دهند. از طرفی نقش حمایتی و مهارت یک کوچ، می تواند سازمانهای نوپا و تازه تاسیس را به جمع موفق ترین سازمانها هدایت کند.

 

نقش کوچینگ رهبران جدید در سازمانها

متأسفانه ، بیشتر سازمانهای جدید به کوچینگ رهبران توجه کمی دارند. این عدم توجه باعث می شود که 40 درصد از سازمانها در 18 ماهه اول شروع کار خود با شکست مواجه شوند. مربیگری رهبری جدید برای اطمینان از بهره مندی شرکت از استعدادهای برتر خود بسیار مهم است. وجود این مربی در سازمان کمک می کند تا افراد شناخت خود را تقویت کرده و با روشهای گوناگون و از دریچه های جدید به مسائل نگاه کنند. کوچینگ رهبران به رهبران جدید یا افراد سازمان کمک می کند که آنها اطلاعاتی را که از محیط دریافت کرده اند، سریع تر و صحیح تر قضاوت کرده و بتوانند با بیشترین سرعت آنها را برای ارتقای سازمان استفاده کنند. ثابت شده است که مربیگری رهبران جدید، به بهره وری بیشتر، تبلیغات بیشتر با ریسک کمتر و سود بیشتر یک سازمان منجر می شود.

 

بررسی تاثیر مربیگری رهبران جدید بر بازده سازمان

در یک بررسی (PWC (Price waterhouse Coopers در سال 2015، ثابت شد مربیگری رهبران، سرمایه گذاری ابتدایی یک شرکت تازه تاسیس را هفت برابر می کند.  از طرفی در مطالعات اثبات شده است که مربیگیری رهبران جدید می تواند مدت زمانی را که یک رهبر برای بررسی سازمان صرف می کند، تا 40 درصد کاهش دهد. علت این تاثیر، این است که مربیگری می تواند به رهبران جدید کمک کند تا در روزهای اولیه تاسیس سازمان، از خطرات احتمالی عملکرد خود آگاه شوند. همچنین آنها زیر نظر مربی می توانند مقاومت و سازگاری خود را افزایش داده و در مواجهه با تغییرات و پیچیدگی های عظیم، توانایی بیشتری برای مقابله با این چالشها از خود نشان دهند.

آموزش کوچینگ کوچینگ برای مدیران سازمان 

علاوه بر مسائلی که درباره کوچینگ رهبران جدید ذکر شد، این مربیگری می تواند اشکال و کاربردهای دیگری نیز داشته باشد که پرداختن به آنها، نیازمند آموزش زیر نظر مدرسان متخصص در این حوزه است. آکادمی بین المللی ماندگار، برگزار کننده معتبرترین و حرفه ای ترین دوره های تخصصی آموزش کوچینگ در ایران است. این آکامی دوره های تخصصی کوچینگ را از مبتدی تا حرفه ای و در تمام شاخه های این حرفه برگزار کرده و به دانشجویان، مدارک معتبر بین المللی ارائه می دهد. برای اطلاع از چگونگی برگزاری کلاسها و دوره های آکادمی ماندگار، با ما تماس بگیرید.

کوچینگ برای مدیران سازمان