کوچینگ فردی personal coaching

خدمات مربیگری شخصی یا همان کوچینگ فردی چیست؟ در یک کلام می توان گفت که هدف از همکاری با یک مربی شخصی حداکثر استفاده از پتانسیل شماست. آیا بخشی از زندگی شما وجود دارد (چه شخصی و چه حرفه ای) که بخواهید در آن تغییری به وجود آورید؟ یک مربی شخصی می تواند به شما در رسیدن به اهداف کمک کند و ماجرا اغلب از این فراتر می رود. در این مقاله از آکادمی بین المللی ماندگار، برگزار کننده دوره های تخصصی کوچینگ در ایران، به توضیح کوچینگ فردی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

 

مربی شخصی چیست؟

یک مربی شخصی برای شناسایی اهداف خاص، نقاط قوت و زمینه های استعداد و فرصت های ممکن برای موفقیت شما، با شما همکاری خواهد کرد. با ایجاد رابطه با مربی شخصی، آنها درک عمیق تری از اقدامات مناسب برای شما به دست می آورند و شخصیت و نقاط قوت و ضعف شما را شناسایی می کنند. مربی شخصی شما می تواند استراتژی های اثبات شده و برنامه های امتحان شده توسط انسانهای موفق را برای کمک به شما در به دست آوردن نتایجی بهتر از نتایج قبلی به کار ببرد. می توان در یک جمله اینطور گفت که مربی شخصی، مسیر به واقعیت پیوستن رویاهایتان را برای شما ترسیم خواهد کرد.

 

نقش کوچینگ فردی در موفقیت افراد

بسیاری از موفق ترین ورزشکاران، افراد مشهور، مدیرعاملان، مدیران، کارآفرینان و حتی سیاستمداران از کوچینگ شخصی برای پیشرفت دائمی و بهبود شرایط خود استفاده می کنند. مهم ترین مساله درباره ضرورت وجود کوچینگ فردی (personal coaching)، این است که افراد موفق می دانند که موفقیت هیچ ارتباطی به شانس و اقبال ندارد، بلکه حاصل اجرای یک برنامه منظم است. کوچینگ فردی با نگاه ناظر و دقیق به شخص و مشاهده اعمال و داشته های او، پتانسیل های بیشتر و بیشتری را درون افراد کشف می کند. کوچینگ فردی به هر شخصی در هر موقعیتی کمک می کند تا زندگی و حرفه خود را به سطح بعدی برساند.

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی چگونه عمل می کند؟

از وقتی که شروع به کار با مربی شخصی خود می کنید، یاد می گیرید که اقدامات مؤثری در راستای اهداف خود انجام دهید و تلاشهایتان را بر روی آنچه که واقعاً مهم است، متمرکز کنید. با مشورت و قرار گرفتن یک کوچ فردی در کنارتان، شما متوقف نمی شوید. تلاش کردن به تنهایی و به سختی کافی نیست. پس از حضور یک کوچ فردی در کنارتان، می توانید حتی کمتر از قبل کار کنید، بیشتر نتیجه گرفته و از انرژی و برنامه آزادتان لذت ببرید. مربی های شخصی استراتژیهایی برای کمک به شما دارند که با استفاده از آنها می توانید به چشم انداز رویایی خود نزدیک شوید.

ضرورت وجود مربی شخصی چیست؟

انفجار در استفاده از ارتباطات جهانی، بازارهای جدید و تازه ای را در سراسر جهان ایجاد کرده است و این مساله، علاوه بر بالا بردن پتانسیلها برای موفقیت، باعث افزایش رقابت بین مشاغل گوناگون شده است. در نتیجه سازمانها به دیدگاه های جدید، نظرات کارآمد و خلاقیت بیشتر در کار نیاز دارند. در نتیجه این نیاز، تغییرات به سرعت اتفاق افتاده و چالش ها و مشکلات پیچیده ای را در محیط حرفه ای ایجاد می کنند. ابزارهای سنتی به تنهایی برای پیروزی در این سطح از رقابت و تغییرات کافی نیستند. در نتیجه تمامی افرادی که قصد موفقیت در این دنیای تازه را دارند، لازم است که در حال یادگیری مداوم باشند و از تحلیل ها و رویکردهای منطقی یک ناظر حرفه ای استفاده کنند. اینجاست که وجود مربی شخصی، با آموزشهایی که دیده و مهارتی که در تحلیل افراد و موقعیت ها دارد، امری ضروری است.

کوچ شخصی چه مهارتهایی دارد؟

تا اینجا دانستیم که یک کوچ شخصی، کسی است که در کنار مراجع خود قرار می گیرد و با مجموعه مهارتهایی که دارد، او را به سمت اهدافش راهنمایی می کند. او مراجعانش را ترغیب می کند تا بتوانند از موانع مسیرشان گذشته و هنگام بروز اتفاقات مختلف، بتوانند وضعیت خود را حفظ کرده و مقاومت نمایند. اما فردی که به عنوان کوچ شخصی فعالیت می کند، چه خصوصیات و مهارتهایی دارد؟ در ابتدا، افرادی که مشتاق به فعالیت به عنوان یک کوچ شخصی هستند، باید بدانند که کوچینگ هم پوشانی هایی با مهارتهای مشاوران دارد، اما یک کوچ، مشاور یا روان درمانگر نیست. تفاوت اصلی کوچ با این دو گروه این است که کوچ، بر “اشتباهات گذشته” و “احتمالات آینده” متمرکز می شود. مربی با تکنیک هایی که در دوره های آموزش موچینگ فرا می گیرد، رضایت مراجعان خود و رسیدن آنها به جاه طلبی هایشان را رقم می زند.

 

مراحل لازم برای تبدیل شدن به یک کوچ

  1. انتخاب زمینه

کوچینگ، موضوع گسترده ای است و قبل از فعالیت به عنوان کوچ، لازم است که افراد متقاضی فعالیت در این حرفه، زمینه مورد نظرشان را انتخاب کنند. زمینه های معمول کوچینگ عبارتند از: کوچینگ فردی/ کوچینگ شغلی/ کوچینگ روابط/ کوچینگ رهبران جدید/ کوچینگ تعادل زندگی/ کوچینگ سالخوردگی/ کوچینگ عملکرد/ کوچینگ گروهی و…

  1. آموزش تخصصی

 کمک به افراد برای بهبود بخشهای مختلف زندگی، یک مسئولیت بزرگ است و برای اثربخش بودن، نیاز به آموزش تخصصی دارد. متقاضیان در طول آموزش، اصول روانشناختی کوچینگ، نحوه انجام ارزیابی کوچینگ برای تعیین نیازهای مشتری، اخلاق در کوچینگ و مهارتهای ارتباطی را یاد می گیرند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از کوچینگ، متقاضیان باید برنامه ای را پیدا کنند که توسط انجمن های صنفی مانند فدراسیون بین المللی کوچینگ، مورد تأیید قرار گرفته باشند.

  1. دریافت گواهینامه کوچینگ

کسب گواهینامه معتبر کوچینگ، می تواند در جلب اعتماد مشتریان بالقوه بسیار موثر باشد. چرا که کسب گواهینامه کوچینگ، نیاز به اثبات تخصص و مهارت کوچ دارد. مراجعان، به کسی که گواهینامه معتبر کوچینگ را دارد، بیشتر اطمینان کرده و راحت تر با او ارتباط می گیرند. شرکت در دوره های آموزشی تخصصی در مراکز معتبر و بین المللی، در نهایت به کسب گواهینامه معتبر کوچینگ منجر می شود.

کوچینگ فردی