کوچینگ ورزشی sport coaching

همانطور که از نام کوچینگ ورزشی پیداست، این شاخه از کوچ، به مدیریت و راهنمایی ورزشکاران و تیم های ورزشی می پردازد. ورزش نقشی فوق العاده مهمی را در زندگی مدرن امروز ایفا می کند. علاوه بر گردش مالی و اقتصادی بالای جوامع مدرن در رشته های ورزشی، ورزش با بالا بردن روحیه­ جمعی، باعث پیشرفت جامعه و امید بخشی به افراد یک جامعه می شود. ورزش به جوانان مهارت های اساسی زندگی می آموزد و سلامت جسمی و روانی میلیون ها تماشاگر و علاقمند را بهبود می بخشد. در این مقاله از مجموعه مقالات کوچینگ آکادمی بین المللی ماندگار به بررسی نقش و چگونگی فعالیت در کوچینگ ورزشی می پردازیم.

 

کوچینگ ورزشی چیست؟

بعضی از افراد صرفاً برای تفریح ​​در ورزشهای مختلف شرکت می کنند، در حالی که برخی دیگر آن را به عنوان یک بخش اساسی در زندگی خود می دانند و مدام تلاش می کنند تا بهتر عمل کنند. انگیزه شما برای شرکت در ورزش هر چه باشد، یک مربی یا کوچ ورزشی، می تواند به شما کمک کند که نه تنها نسبت به دیگران برتری داشته باشید، بلکه می تواند سطح لذت شما را در هر رشته ورزشی که انتخاب کرده اید به حداکثر برساند. کوچینگ ورزشی از طریق تدریس تخصصی، انتقاد سازنده، انگیزه و پشتیبانی حضوری می تواند به افراد کمک کنند تا ذهن خود را متمرکز کرده ، بدن خود را تقویت نموده و رشته های ورزشی خود را به خوبی بیاموزند تا از بهترین فرصت ممکن برای موفقیت برخوردار شوند.

کوچینگ ورزشی

چگونگی عملکرد کوچینگ ورزشی

مربیگری ورزشی را می توان به عنوان فرآیند ایجاد انگیزه، راهنمایی و آموزش فردی در آمادگی برای هرگونه سرگرمی، شغلی یا رویدادی ورزشی تعریف کرد. بیشتر ورزشکاران حرفه ای مربیانی برای کمک در آموزش و رقابت دارند اما این به آن معنا نیست که تنها ورزشکاران حرفه ای می توانند از کوچینگ ورزشی بهره ببرند. برای استفاده از مزایای کوچینگ ورزشی، داشتن تمایل و علاقه به یادگیری یک رشته ورزشی کافی است. عملکرد مربی یا کوچ ورزشی را می توان در این شاخه ها خلاصه کرد:

  • آموزش قوانین، تکنیک ها و تاکتیک های رشته ورزشی به مبتدیان
  • ارائه یک نگرش خاص برای کمک به تیم ها و افراد تیم برای بهبود عملکرد
  • کمک به افراد درگیر در ورزش های سطح بالا و آموزش رویارویی و مقابله با فشارهای زیاد فضای رقابتی

چرا لازم است از کوچینگ ورزشی استفاده کنیم؟

آموزش مقدمات ورزشهای مختلف مانند نوک کوه یخ است. هنگامی که شما با قوانین و تکنیک های این امر آشنا شدید، آماده خواهید بود که تصمیم بگیرید که آیا ورزش کردن همان چیزی است که شما می خواهید به صورت جدی آن را دنبال کنید یا نه. نکته اصلی پیشرفت کردن، در تمرین زیاد است، اما تجربه ورزشی هر ورزشکار آماتور و حرفه ای نشان می دهد که افراد دقیقا در همان زمانی که رو به پیشرفت و بهبود هستند، متوقف می شوند. متأسفانه در این شرایط، تسلیم شدن کار ساده ای است. یک کوچ ورزشی می تواند در کنار شما قرار بگیرد و عملکرد شما را با دید انتقادی ارزیابی کند و زمینه های پیشرفت شما را فراهم کند. کوچ ورزشی، با برنامه ریزی و تخصص خود، با تقویت انگیزه و تشویق شما برای حرکت به جلو، شما را به سطح بالاتری از عملکرد می رساند.

تکنیک های کوچینگ ورزشی

مربیگری ورزشی فقط در مورد ایجاد خصوصیات و مهارتهای بدنی نیست بلکه چیزهای بیشتری در مورد آن وجود دارد. علم کوچینگ ورزشی، ترکیبی منحصر به فرد از تکنیک، کاربرد و نظریه های عملی است که مربی را با علومی مانند جامعه شناسی، روانشناسی، نظریه ها و تمرین های مربیگری ورزشی آشنا کرده و روشهای استفاده عملی از این تئوریها را به او می آموزد. مربیان ورزشی از تکنیک های تجسم، روش های بهبود آرامش و تمرین های گفتگو با خود، به منظور کمک به ورزشکاران در افزایش عملکرد از منظر روانشناختی استفاده می کنند. همچنین تکنیک های کوچینگ ورزشی می تواند دیدگاه ورزشکاران را در مورد “باخت” عوض کرده و طرز تفکر آنها را تغییر داده و فکر آنها در مورد خودشان را بازتر کند. تکنیک های مربیگری ورزشی مجموعا ورزشکاران را در پیش آمدهای مختلف مانند مصدومیت، باخت، تمرین سخت، استرس مسابقات و… یاری کرده و آنها را برای پیشرفت متمرکز و قوی می کند.

فعالیت در شاخه کوچینگ ورزشی

در صورت آموزش صحیح، دانشجویان مربیگری یا کوچینگ ورزشی مجموعه ارزشمندی از مهارتهای قابل انتقال هستند. مهارتهایی شامل مهارتهای انگیزشی و تدریس تکنیکهای ورزشی، آگاهی از اصول بهداشتی و بهبود شیوه زندگی، مهارتهای تفسیری و تحلیلی، مهارتهای مدیریت و رهبری، مدیریت افراد و مهارتهای حل مسئله. فارغ التحصیلان دوره های حرفه ای مربیگری ورزشی، افرادی با انگیزه و پرشور هستند که از دیگران الهام می گیرند و به موفقیت متعهد هستند. آنها مهارتهای کلیدی را فرا گرفته اند که نه تنها در ورزش، بلکه در همه حوزه های توسعه که با روحیه و انگیزه مردم سر و کار دارد، کارکرد دارند.

آموزش مربیگری یا کوچینگ ورزشی

برای فعالیت به عنوان یک کوچ یا مربی ورزشی، لازم است شما تحت آموزش یک مجموعه معتبر قرار بگیرید. در کلاسهای کوچینگ ورزشی آکادمی بین المللی ماندگار، دانشجویان با مجموعه ای از سخنرانی ها ، سمینارها ، کارگاههای آموزشی، فعالیتهای گروهی و تجارب عملی آموزش می بینند. همچنین دانشجویان در بحث های نظری این رشته مشارکت کرده و سپس روشهای استفاده از تئوریها در عمل و فعالیتهای عملی مربیگری را می آموزند. در پایان دوره ها، به دانشجویان مدرک بین المللی و معتبر ارائه خواهد شد. برای اطلاع از چگونگی برگزاری انواع دوره های کوچینگ در آکادمی ماندگار، با ما در تماس باشید.

کوچینگ ورزشی