در این مطلب به موضوع «کوچینگ» با نگاهی دقیق و جزئی می‌پردازیم. «آکادمی بین المللی ماندگار» برگزار کننده دوره‌های کوچینگ از مقدماتی تا  مدرس ارشد کوچ به صورت حضوری و آنلاین پذیرای متقاضیانی است که می‌خواهند در این مسیر پیشرفت داشته باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌ها، با ما در تماس باشید.

 

کوچینگ

معنی کوچینگ به زبانی ساده …

 

هر روز که خورشید طلوع می‌کند و زندگی در رگهای شهر، خیابان‌ها،کوچه‌هاو میلیون‌ها نفر از انسان‌ها جاری می‌شود، همه یک رویا در سردارند:موفق شدن،ثروتمند شدن،رهایی از وضع موجود که دوستش ندارند و یا رسیدن به مقام و درجات بالاتر.

 

در این آشفته بازار، صدها محتوا،پادکست صوتی و فیلم‌های آموزشی  تولید میشود که فحوای کلام آن‌ها یک مطلب است. آن‌ها می‌خواهند شما به موفقیت برسید. اولین گفته در تمام  محتواها این خواهد بود که برای خودتان یک هدف انتخاب نمایید تا بتوانید به پیروزی برسید. اما به نظر شما داشتن یک یا چند  هدف به تنهایی کافی است؟‌

 

کوچینگ

به این داستان توجه کنید !

 

 لاک‌پشت  جانوری است که از بدو تولد ،برای خود یک هدف مشخص دارد. او بدون آن‌ که آموزش دیده باشد، می‌داند که باید به «دریا» برسد. پس به محض چشم بازکردن و از تخم بیرون آمدن، به سمت دریا حرکت می‌کند. مادر این جانور از قبل تخم‌ها را در چاله‌ای کنار دریا دفن می‌کند و  به دریا باز می‌گردد. صدها بچه لاک پشت در یک روز به دنیا می‌آیند و با هم به سمت دریا می‌روند .اما از این بین تنها تعداد انگشت شماری لاک پشت  به دریا می‌رسند وبقیه خوراک مرغان دریایی می‌شوند. حقیقت آن است که لاک پشت ها در کنار خود هیچ مربی برای رسیدن به دریا ندارند و تنها با غریزه خود، به سمت دریا حرکت می‌کنند. بچه لاک پشت‌ها باید بدون هیچ مربی به هدف خود برسند و تنها آن‌ها که «خوش شانس» باشند به دریا می‌رسند. در دنیای لاک ‌‌پشت‌ها یک اصل وجود دارد:

  تنها خوش شانس‌ها امکان زندگی خواهند داشت.

 

اما در دنیای ما  هیچ شانسی وجود ندارد.  برای رسیدن به هدف باید شانس را برای خود ایجاد کنیم. یکی از شانس‌هایی که باید به دنبالش باشیم تا به اهداف خود برسیم حضور یک «مربی» در کنار شما خواهد بود. و تنها شما زمانی خواهید توانست به اهداف خود برسیدکه توسط یک کوچ یا سیستم کوچینگ آموزش دیده باشید.

اما  کوچینگ چیست؟

چه اندازه از کوچینگ  و سیستم آموزشی کوچینگ اطلاع داریم؟

بهتر است ابتدا با تاریخچه کوچینگ آشنا شویم.

 

کوچینگ

تاریخچه کوچینگ

 

اگر بنویسیم کوچینگ قدمتی به اندازه «تاریخ بشریت» دارد، صحبت باطلی نکرده‌ایم. در طول قرن‌ها و در اوراق تاریخ نمونه‌های زیادی از مربیان را می‌توان پیدا کرد که کارشان بهبود زندگی بشری بوده است .اولیاءِ دینی، فلاسفه، بنیانگذاران مکاتب فکری، هنرمندان، و روانشناسان و حتی مدیران مالی، هر چند روش و کار آنها با تعریفی که امروزه از مربی‌گری حرفه‌ای بیان شده ،متفاوت است.اما در زمان خود مربیانی بوده‌اند که ثمره‌اش دنیای امروز شده است.

 یکی از افرادی که می‌توانیم از اولین کوچ‌های حرفه‌ای در جهان نام ببریم  «ارسطو فیلسوف یونانی» بوده است. ارسطو با سیستم پرسشگری بنیان‌های ذهنی شاگردان خود را دچار تشویش می‌کرد و آن‌ها را مجبور به تعریف دوباره زندگی مینمود. این تغییر در شیوه فکری آن روزها نامش کوچ نبود.‌ برای کلمه کوچ Coach در فرهنگ لغت «مریام وبستر» اینگونه نوشته شده است: «یک کالسکه بزرگ چهارچرخ» این تعریف ریشه در تاریخ قرن پانزدهمی یک روستا در مجارستان دارد. زمانی که مردم بین وین و بوداپست با کالسکه‌ها رفت وآمد می‌کردند.  با همه گیر شدن کالسکه‌ها در اروپا کلمه کاکس یک کلمه مجاری بود در زبان انگلیسی به کلمه coach  تبدیل شد. این کلمه به معنای جابه‌جایی افراد از نقطه‌ای به نقطه دیگر بود. با رایج شدن کالسکه در اروپا این کلمه به کلمه‌ای عام تبدیل شد. در سال 1830 کلمهcoach کوچ بین دانشجویان واساتید دانشگاه آکسفورد زیاد شنیده میشد و به اساتیدی گفته می‌شد که دانشجو را تا زمان امتحان همراهی می‌کرد. در سال 1831 کلمه کوچ در ورزش وارد شد و کلمه کوچ به شخصی گفته می‌شد که ورزشکاران را  با آموزش و تمرین‌های مخصوص  برای پیروزی همراهی می‌نمود.کوچ در ورزش به افرادی مثل فرگوسن،ونگر،گواردیولا و… گفته می‌شود آیا کوچ در کوچینگ نیز به همین معناست؟

چند سال بعد یعنی سال 1974 یک مربی تنیس به نام تیموتی گلوی  متوجه موضوعی در زمینه آموزش تنیس به شاگردان خود شد. او متوجه شد زمانی که به شاگردانش  در مورد چگونه دست گرفتن راکت و یا چگونه ضربه زدن تذکر می‌دهد، آن‌ها به جای آنکه تمرکزشان را روی بازی بگذارند، همه ذهن‌شان به دست گرفتن راکت،نوع ایستادن و یا شدت ضربه می‌رود و همین امر باعث باخت آن‌ها می‌شود.

او متوجه شد بازیکنان با حریفی داخل ذهن خود درگیر هستند که آنها را قضاوت می‌کند. پس سعی کرد با اعتماد به استعداد بازیکنان به آنها فقط گفت:خودتان تشخیص بدهید باید چگونه بازی کنید  در حقیقت گالوی به آن‌ها یاد داد در طول بازی،ذهن نقادانه خود را خاموش کنند و ذهن خلاق خود را روشن نمایند.این شیوه در کتابی به نام مربی درونی چاپ شد و تئوری گالوی با استقبال روبروشد.استقبال از نظریات گالوی تا آن‌جا پیش رفت که شرکت‌هایی چون کوکا کولا،اپل برای تغییرات در سازمان خود به او مراجعه کردند. نظریه گالوی در توسعه کوچینگ بسیار مهم بودو او را می‌توان «پدر علم کوچینگ» بنامیم.

‌ در سال 1962 دیس پرایس و مایکل مورفی موسسه‌ای به نام اسالن را در آمریکا پایه گذاری کردند که کار این موسسه ‌ تشکیل کارگروه‌هایی برای آموزش فلسفه غرب بود. نتیجه این کارگاه‌ها منجر به زمینه تغییر و تحولات انسانی به شیوه یادگیری مداوم میشد. یکی از سخنرانان  در این مجموعه فردی به نام ارهارد بود. او در این موسسه سبک  est: Erhard Seminars Training را پایه‌گذاری  نمود.کلمه EST مخفف ERHARD SEMINARS TRAINING می‌باشد. در این روش که هر هفته برگزار می‌شد،درجلسات مراجعین زندگی معناگرا  و عمق  بخشیدن به زندگی را با یکدیگر به بحث می‌گذاشتند. بعد از مدتی ارهارد از اسالن بیرون آمد و موسسه ارهارد را در سال 1971 ثبت کرد ارهاردر موسسه خود کارگاههای تغییر زندگی شخصی ترتیب داد. هدف از این آموزش  تغییر روش زندگی با معنا دادن به زندگی بود به نوعی که شرکت کنندگان در برنامه با آن که آزاد هستند، بتوانند به موفقیت ها و موقعیت هایی که می‌خواهند دست پیدا کنند.

ارهارد دو موسسه در آمریکا داشت .موسسه est و Landmark Education  و در این دو موسسه کارمندی به نام توماس جی لئونارد مشغول به کار بود. توماس لئونارد مدیر بودجه موسسه Landmark Education  بود . او متوجه شد مشاورانی که به موسسه مراجعه می‌کنند بیش از آنکه نیاز به مشاوره مالی داشته باشند نیازمند عمق بخشیدن به زندگی خود می‌باشند. پس لئونارد با  توجه به آموزه‌های خود در est و با توجه به درک درست از موقعیت مشتریان خود شروع به آموزش به افراد کرد.  او برای معرفی حرفه خود به مشتریان نام «کوچ» را انتخاب کرد.

25 سال قبل یعنی سال 1995 توماس لئونارد با همراه چند کوچ دیگر موسسه بین المللی کوچینگ  International Coaching Federation را دایر نمود. کار این موسسه در ابتدا به اشتراک گذاشتن اطلاعات و همکاری کوچ‌ها با یکدیگر بود. با رشد و توسعه کوچینگ در جهان این موسسه برای نظارت بیشتر بر موسسات کوچینگ و اتصال آنها به یکدیگر شروع به نظارت و ایجاد استانداردها و قوانین خاص کوچینگ کرد. در حال حاضر در 123 کشور جهان این فدراسیون نمایندگی دارد و تعداد17هزار مربی در جهان به فعالیت مشغول می‌باشند

آنچه نوشته شد چکیده‌ای از تاریخچه کوچینگ در جهان بود.قبل از آن که بخواهیم درباره قوانین جهانی کوچینگ بنویسم . بهتر است  تعریقی از کوچینگ و انواع کوچینگ ارائه بدهیم.

 

کوچینگ

تعریف کوچینگ

 

درباره واژه کوچینگ و ریشه لغوی آن صحبت شد. اما معنای کاربردی کوچینگ چیست هنگامی که  سوال می‌شودکوچینگ به چه معنایی است؟ چه پاسخی باید بدهیم.

برای کوچینگ تعاریف زیادی نوشته شده است که همه تعاریف نیز درست می‌باشد. اولین تعریفی که می‌توان برای کوچینگ ارائه داد تعریفی است که براساس معنای تحت الفظی واژه کوچ ارائه میدهیم

 • حمل ونقل
 • مربی

  طبق این دو واژه باید گفت که کوچینگ در اصطلاح لغوی به  وظیفه مربی گفته می‌شود که شخص را از جایی که اکنون هست به نقطه‌ای که مطلوب او باشد حرکت می‌دهد.

این تعریف شاید دقیق و علمی نباشد. اما چند نکته دارد.هنگامی که از جابه جایی  حرف می‌زنیم ، درباره یک فرآیند یا پروسه‌ای زمان‌دار صحبت می‌کنیم .  پس «کوچینگ فرآیندی است زمان دار».

اما در این فرآیند یا پروسه زمان دار قرار است چه اتفاقی رخ بدهد؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید بدانیم هدف شما در زندگی چیست. ما انسان‌ها اهداف مختلف و متفاوت و درعین حال مشابه با یکدیگر داریم. یک مربی یا کوچ براساس هدفی که دارید به شما کمک می‌کند تا  استعداد درونی خود را کشف کنید و با رشد و توسعه  استعداد ، نقاط ضعف خود را برطرف کنید. تا زندگی شما بهبود پیداکند  . مانند یک مربی ورزش که به شاگردان خود کمک می‌کند تا با کشف استعدادهای خود برابر حریفان به ‌پیروزی دست پیدا کنند. اما این کشف نیازمند یک گفتگوی  آگاهانه بر مبنای پرسشگری می‌باشد تا مراجعه کننده بتواند برای رسیدن به اهداف نقاط ضعف خود را پیدا  و موانع را رفع کند  . در واقع مربی قرار نیست جواب سوالات را بدهد بلکه او کمک کند فرد با مراجعه به درون خود جواب سوالات را بدهد.


حال با توجه به نوشتار بالا تعاریف زیر را ارائه می‌دهیم

 • فرآیندی که در آن بر اساس رابطه شکل گرفته بین کوچ و مراجعه کننده حرکت یا اقدامی توسط مراجعه کننده شکل می‌گیرد. این حرکت می‌تواند در جهت افزایش خلاقیت، حل مسئله و توانایی‌های مراجعه کننده باشد.
 • پروسه ای که با تسهیلگری،توانایی‌ مراجعه کننده بیشتر شده و با افزایش توانایی اهداف و علایق او در دسترس خواهند بود.
 • مشارکتِ کوچ (ره‌یار) و مراجعه کننده(ره‌جو) در یک فرآیند با تمرکز بر راه حل ، که در آن ره‌یار، با روشی مبتنی بر نتیجه به هدفِ ره‌جو: بهره‌وری در کار،زیستِ بهتر و رشد شخصی و توانایی یادگیری خود محور جهت حل مشکلات در آینده  دست پیدا می‌کند.

احتمال دارد شما هم مثل بسیاری از افراد در ذهن خود با این مسئله روبرو شوید که فرآیندهای این چنینی شاید کار یک مشاور باشد. برای پاسخ به این سوال تفاوت کوچ مشاور و منتور را توضیح می‌دهیم.

 

کوچینگ

تفاوت کوچ و مشاور

 

در سال 2017 سازمان بین المللی کوچینگ در پرسشنامه‌ای از مراجعین خود خواست؛ که تفاوت بین مشاوره درمانی و کوچینگ را بیان کنند . نکته جالب آن که 70 درصد افراد نتوانسته بودند تفاوت میان کوچینگ و مشاوره را درست تشخیص دهند و همه آنها مشاوره را با کوچینگ اشتباه گرفته بودند. برای پاسخ به این سوال دوستی فرضی به نام سعید را برای خود مجسم میکنیم و از او می‌خواهیم برای حل مشکل پیدا کردن شغل ایده‌آل به پیش مشاور، منتور و کوچ برود و تفاوت پاسخ آن‌ها را برای ما بازگو کند.

سعید ابتدا به پیش مشاور می‌رود و طبق نظریات مشاور به ما گزارش می‌دهد

 • مشاور از گذشته من و علایق شخصی من سوال کرد
 • مشاور از من تست خودشناسی گرفت
 • مشاور بر اساس علاقه‌مندی و مسائل شخصیتی به من کار پیشنهاد کرد

پس مشاور با تاکید بر گذشته شخص و با ارائه استراتژی تلاش می‌کند مشکلات   مراجعه کننده را  حل نماید. مشاور با ارائه یک الگو به مراجعه کننده می‌خواهد وی را به فرد ایده‌آلی که در ذهن خود دارد نزدیک کند. مشاور همانند یک  آشنا به یک راه است که برای رفتن به مسیری تنها آدرس را به ما می‌دهد.او تجربه مسیر را ندارد. و فقط به ما نقشه مسیر را می‌دهد

سعید بعد از مشاور به ‌پیش یک منتور می‌رود و از او می‌خواهد که برای شغل ایده‌آل به وی کمک کند. او جلسه با منتور را این گونه گزارش می‌دهد

 • او از بازار و اوضاع کسب و کار گفت
 • او از نیاز به توانایی‌های مختلف فردی و اجتماعی برای حضور در بازار کار گفت
 • او از صبر خود در بازار کار برای موفقیت و تجربه‌های شخصی و مشکلات در بازار کار گفت
 • او مرا از خطرات کسب و کار امروز و آینده بازار مرا آگاه کرد

همان‌گونه که مشاهده می‌شود منتور شخصی صاحب تجربه، یک راهنما و شخصی خردمند است.منتور بر عکس مشاور سوال نمی‌پرسد بلکه این مراجعه کننده است که برای رشد خود از منتور سوال بپرسد.منتور سعی می‌کند تجربیات خود را در اختیار مخاطب خود قرار دهد. منتور آگاه به حال و آینده است. منتور پاسخ‌های زیادی برای مراجعه کننده خود دارد.  منتور حکم کسی را دارد که مسیری را رفته است و حال منتظر ماست. او به ما مسیر و مخاطرات راه را گوشزد میکند  

 

کوچ

 

حال سعید پس از مراجعه به مشاور و منتور به یک کوچ مراجعه می‌کند و گزارش خود را ارائه می‌دهد

 • کوچ از من خواست اهداف خود را بنویسم
 • علاقه من به چه کاری می‌باشد
 • چه پیشنهادی برای حضور در این بازار کار دارم
 • چه ترسی از ‌آینده دارم
 • برای رفع ترس باید چه کاری انجام دهم
 • انگیزه من از انتخاب کار یشنهادی خود چیست

همانگونه که دیده می‌شود کوچ سعی می‌کند با پرسش‌گری به سعید کمک کند تا برای آینده خود برنامه‌ریزی نماید. کوچ سعید را  در مسیری که باید طی نماید همراهی خواهدکرد. کوچ بر عکس منتور تجربه‌ای در انتخاب سعید ندارد . اما سعی می‌کند با همراهی او راه او را روشن کند.  کوچ برعکس مشاور جواب سوالات را ندارد و به سعید کمک می‌کند تا خود او پاسخ سوالات را در درون خود پیدا کند. کوچ همانند فردی است که در مسیر ما را همراهی می‌کند او رانندگی نخواهد کرد. اما همیشه حواسش به ما و جاده خواهد بود.

 

با توجه به موارد فوق تفاوت ها را در یک جدول بررسی می‌نماییم

مشاور منتور کوچ
از مشکلات گذشته می‌پرسد انواع مشکلات در آینده را بیان میکند از راه حل مشکلات می‌پرسد
تمرکز بر گذشته تمرکز بر آینده تمرکز بیشتر بر حال و در نهایت آینده
استاد برای ارائه راهکار جهت حل مشکلات خردمند و صاحب تجربه در حل مشکلات کاوشگر، همراهی با ره‌جو برای یافتن پاسخ مشکلات
تربیت ره‌جو طبق شیوه آکادمی برای حل مشکلات احترام متقابل دادن مشاوره  و ارائه راهکار بدون تلاش برای تربیت ره‌جو کمک به رشد و تربیت ره‌جو آنطور که خود می‌خواهد
تمرکز بر باطن ره‌جو و عوامل بیرونی تمرکز بر خودره‌یار و ارائه الگو به ره‌جو تمرکز بر باطن ره‌جو و آگاه سازی وی از عوامل درونی
رابطه یک طرفه و تنها از طرف مشاور شکل می گیرد منتور رابطه مداخله جویانه دارد کوچ رابطه تعاملی می‌باشد

 

انواع کوچینگ

 

هر شخص اگر بخواهد برای نیل به اهداف، تمام تلاش خود را انجام دهد و آموزش‌‌های لازم را فراگیرد . در وهله اول باید بداند که انواع کوچینگ چیست ؟ همان‌ گونه که تعریف شد کوچینگ فرآیندی است که  ره‌یار(کوچ،مربی) در آن، به ره‌جو(مراجع) کمک می‌کند تا  در دیدگاه،مهارت زندگی، رابطه‌های عاطفی،مسائل کسب و کار،اهداف،مسائل جسمی و فکری نگرش جدید پیدا کرده، تا در موقعیت‌های مختلف بتواند از آموزه‌ها استفاده کند. از همین رو ما تعداد متنوعی کوچینگ می‌توانیم داشته باشیم. اما به طور استاندارد و معمول 15 نوع کوچینگ تعریف شده است  و البته می‌توان این تعداد کوچینگ را کمتر یا بیشتر ذکر کرد. این امر بستگی به منطقه‌ای دارد که قرار است در آن‌جا کوچینگ آموزش داده شود.

 

 • کوچینک کسب و کار BUSINES COACHONG

با تشکیل سازمان بین المللی کوچینگ و گسترش این سازمان در 25 سال گذشته و همچنین تعداد 30 هزار نفر عضو در این موسسه بی‌شک باید انتظار داشت یکی از بزرگترین کوچینگ‌ها در میان کشورهای عضو کوچینگ کسب و کار می‌باشد. در یک تحقیق که از کوچ‌های جهان انجام شد 62% کوچ‌ها در حرفه  خود حتما مراجعه کننده برای کسب وکار داشته‌اند. بازار هشت میلیارد نفری که به طور مداوم در حال رشد می‌باشد، همچنین بازار رقابتی که در سراسر دنیا وجود دارد، باعث شده است مراجعین زیادتری به کوچ‌ها وجود داشته باشد.

اداره یک کسب و کار (فرقی نخواهد کرد یک لواشک فروشی در بازاریک شهر کوچک و یا شرکت تولیدی قطعات یدکی بنز) امروزه نیازمند فرآیندی دقیق،علمی و دارای استراتژی شده است.از جذب مشتری تا تولید محصول و یا برنامه‌ریزی مالی در همه مراحل نیازمند داشتن یک بیزینس کوچینگ در کنار کسب و کار خواهد بود. در کوچینگ کسب و کار قرار نیست شما درباره کتاب پنیر و یا قورت دادن قورباغه آموزش ببینید

در بیزینس کوچینگ مهمترین نقش براس مالک   کسب و کار خواهد بود که انگیزه‌ها و دلایل خود را از رسیدن به هدفی که در کسب و کار دارد مشخص نماید  و این که رسیدن به این هدف چه تاثیری در زندگی او خواهد داشت. مالک با مشخص کردن هدف ، میزان سرعت و نیل خود را برای رسیدن هدف را مشخص می‌کند .اگر هدفی در آینده او تأثیری نداشته باشد مالک آن هدف را کنار خواهد گذاشت.

بیزینس کوچ بعد از مشخص شدن هدف مالک و این که قرار است در سال آینده کسب و کار کجا باشد ،در طراحی کسب وکار ، مشخص کردن اولویت‌ها و نقشه برای پیشبرد کسب و کار به مالک کمک می‌کند مثل ساخت تیم،رهبری در کسب و کار، ارتقاء برند،خدمات به مشتری و …  .البته قرار نیست کوچ به جای مالک کار کند مثل یک مربی ورزش که قرار نیست به جای ورزشکار در زمین مسابقه بدهد. کوچ در بیزینس کوچینگ با برگزاری جلسات روزانه هفتگی و ماهانه ،بسته به نوع بیزینس، با مالک او را روی نتیجه نهایی تمرکز می‌کند و با بیان اهداف و این مطلب که اهداف چه تغییری در حیات کسب و کار خواهد داشت، از مالک میخواهد که بر روی برنامه‌های کسب وکار خود متمرکز شود.روی ارزش برند خود برنامه ریزی نماید.

اجازه بدهید به شما یک مطلب را بگوییم تا دچار اشتباه نشوید. این که گفته می‌شود مالک یا مدیر یک کسب و کار باید اطلاعات لازم را پیدا کند. منظور این نیست که کوچ گوشه‌ای خواهد ایستاد. کوچ در کنار مالک به تحلیل اطلاعات می‌پردازن

همانند یک آنالیزور فوتبال مشکلات و نقاط ضعف  بازیکن و یا  تیم شما را بیان می‌کندو از آن‌ها می‌خواهد با افزایش بهره‌وری به موفقیت دست پیدا کند.

هدف بیزینس کوچ این است که به ره‌جو این نکته را بفهماند که حضور او و برنامه‌ها برای موفقیت در کسب وکار او مهم است. تعامل کوچ با ره‌جو می‌تواند او را در راه موفقیت به پیشرفت فکری و شخصی برساند.

 بیزینس کوچینگ با منتورینگ فروش تفاوت دارد. قرار نیست در بیزینس کوچینگ تحلیل فروش و یا آینده فروش یک محصول در بازار به کسب و کار ارائه شود.بلکه قرار است بیزینس کوچینگ با پرسشگری به پاسخ مناسبی برای سوال  کسب و کار درباره آینده فروش یک محصول  برسد.

 

مزایای بیزنس کوچینگ

 

می‌توان یک روز کامل درباره مزایای بیزینس کوچینگ مطلب نوشت.بدیهی است زمانی که افرادی چون بیل گیتس و یا شرکتی همانند گوگل با آن همه پیشرفت و توسعه در کنار خود بیزنس کوچ دارند،پس هر چه بنویسی کم نوشته‌ای .اما در بین همه مزایا به پنج مزیت عمده اشاره می‌نمایم

 • رشد و توسعه برند
 • کشف و پرورش ایده‌های جدید جهت حضور دائمی در بازار
 • افزایش سودآوری و بازگشت سرمایه
 • پرورش و توسعه کارکنان خلاق و مسئله محور
 • تمرکز بر بازار کسب وکار و قبول مسئولیت در قبال مشتری

فراموش نکنید کسب وکارها با بیزینس کوچینگ موفق به بازگشت 529درصد سرمایه خود شده‌اند.

 • کوچینگ مدیران اجرایی EXCUTIVE_COACHING

یکی از دغدغه‌های امروز هر سازمانی افزایش بهره‌وری درونی و همراستای آن، افزایش راندمان شرکت است. در این میان نقش مدیران اجرایی بسیار مهم خواهد بود. چرا که یک مدیر کارنابلد می‌تواند شرکت را از یک شرکت عالی به شرکتی متوسط تبدیل کند و یا اجازه رشد و توسعه بیشتر یک شرکت متوسط را ندهد.

امروزه شرکت‌هایی که احساس می‌کنند،در درون خود مدیرانی با پتانسیل رشد و ترقی جهت بهبود سازمان را دارند و یا مدیرانی جوان ، که هنوز با مشکلات روبرو نشده‌اند  و توانایی حل مشکلات را به تنهایی ندارند از کوچینگ مدیران اجرایی کمک می‌گیرند.

یک کوچ حرفه‌ای در این حوزه با ارائه گفتگوهای پرسش محور و آگاهی بخش به  مدیر اجرایی ، تلاش می‌کند  او  برای مسائل خود راه حلی ‌پیدا کند.

کوچینگ مدیران اجرایی در گفتگوهای خود هیچ مشاوره‌ای به مدیران نمی‌دهد. بلکه در ابتدا سعی میکند به ارزیابی اولیه خود از سازمان برسد. به این ارزیابی که توسط کوچ ارائه می‌شود ارزیابی 360 درجه گفته می‌شود که  دریافت و بازخورد از تمام ارکان یک سازمان از مدیر تا پایین‌ترین رده سازمانی خواهد بود. در این مقوله ارزیابی از مدیران اجرایی به شیوه گفتگو و دریافت اطلاعات از آنها خواهد بود.بعد از ارزیابی کوچ تلاش میکند هدف گذاری انجام دهد. او با شناسایی اهداف، به مدیران اجرایی به طور دائم این نکته را گوشزد می‌کند که، هدف سازمان چیست و آنها با رسیدن به اهداف موفق خواهند شد. کوچ متعهد خواهد بود به طور منظم جلساتی با مدیران اجرایی برگزار نماید و آنها را برای رسیدن به هدف سازمانی و رشد شخصی مدیر ترغیب نماید.کوچ در جلسات خود با مدیران باید به این نقطه برسد که آنها موانع پیشرفت خود را شناسایی کنند و راه حلی برای خروج از بحران‌های شغلی خود پیدا کنند. مدیران اجرایی این روش را با کشف استعداد ،افزایش خلاقیت و آموزش تفکر انتقادی فراخواهند گرفت.

 

مزایای کوچینگ مدیران اجرایی

 • انگیزه بخشی به کارکنان
 • ایجاد یک نگرش درست در همه سطوح شرکت
 • رشد سازمان برای رسیدن به هدف نهایی
 • رشد وفاداری مدیران به برند
 • کاهش نرخ ترک کار
 • تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری در سازمان

 اگر در کوچینگ متوجه بشویم که  مدیر اجرایی بخشی از سازمان شایسته آن پست نیست؛ کوچینگ 3 برنامه برای آن پست تعریف می‌نماید

 1. پست را دوباره ویژه همان مدیر تعریف می‌کند
 2. پست را به شخص دیگری منتقل می‌کند
 3. چارت سازمانی را بازتعریف می‌کند‌

 

کوچینگ فردی PERSONAL COACHING

احتمالا شما هم درکسب وکار، زندگی شخصی و راوابط حرفه‌ای خود  بارها دچار مشکل شده‌اید. بسیاری از افراد در این مواقع به مشاور مراجعه می‌کنند.که نمی‌توان گفت کار اشتباهی است. اما در مراجعه به مشاور شما تنها با الگویی که مشاور می‌دهد خواهید توانست مسائل خود را حل نمایید.اما در کوچینگ فردی شما بر اساس علایق و ایده‌آل‌های خود می‌توانید به اهداف و مقاصد خود برسید.

در کوچینگ فردی، ره‌جو در یک فرآیند گفتگو محور با ره‌یار در زمینه‌های مختلف به یادگیری می‌رسد. کوچ برای رسیدن به هدف مورد نظر مراجعه کننده پرسشگری،بحث و بازخورد از مراجعه کننده خود برای رشد و ارتقاء سطح زندگی او استفاده می‌کند. در این فرآیند یادگیری محور، کوچ برای مراجعه کننده خود سطحی را در نظر می‌گیرد که با برنامه ریزی عملی مراحل پیشرفت او را  پی‌گیری میکند.

در کوچینگ فردی مراجعه کننده در جلساتی با کوچ خود انگیزه کافی برای رشد و معنابخشی به زندگی شخصی را پیدا می‌کند. اما این بدان معنا نیست که کوچ به مراجعه کننده خود راه حل بدهد  مربی سعی می‌کند مثل یک صدای برگشتی باشد هر آنچه از فرد دریافت می‌کند با شدت بیشتری به او بازتاب بدهد.

 در کوچینگ فردی که کوچ مرحله به مرحله با مراجعه کننده  گام برمی‌دارد امکان دارد در بعضی از مراحل نیاز باشد ره‌جو را به مشاور ارجاع بدهد. تشخیص این مهم با کوچ می‌باشد. موفقیت، دستاورد شخصی خود مراجعه کننده می‌باشد.کوچ تنها نقش همراه، با ره‌جو را دارد و به او کمک می‌کند تا از خود انتظار بیشتری داشته باشد و برای خود بهره‌وری شخصی بالا‌تری را بخواهد.

کوچینگ فردی یک شتابدهنده برای رسیدن به اهداف و انتظارات ره‌جو می‌باشد. که با حمایت و ایجاد ابزارها و نوشتن یک ساختار نتایج عملی خوبی به بار می‌آورد.

 

کوچینگ شغلی CAREER COACHING

برای هر شخص بسیار مهم خواهد بود که در آینده چه شغلی برای خود داشته باشد. زیرا شغل هر فرد ریشه در پیشرفتِ زندگی فردی شخص را خواهد داشت.   شاخه‌ای درکوچینگ وجود دارد که به افراد این توانایی را می‌دهد که بتوانند شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. و در آن شغل به موفقیت برسند.

کوچینگ شغلی به افراد دیگری نیز کمک می‌کند.

 • مدیرانی که قصد دارند بهره‌وری کارمندان خود را بالا ببرند
 • اشخاصی که نمی‌توانند در یک شغل در یک بازه زمانی مناسب دوام بیاورند
 • افرادی که به دلیل خلاقیت توانایی دارند در یک یا دوشغل همزمان کارکنند
 • انتخاب کارمند بودن یا کسب وکار شخصی برای افرادی که نمی‌توانند در این حوزه تصمیم درستی بگیرند

 

کوچ در شاخه کوچینگِ شغلی، جلساتی را با مراجعه کننده برگزار می‌کندکه  این جلسات   معمولا باید 8 تا 10 ساعت طول بکشد. کوچ به مراجعه کننده این کمک را می‌کند تا وی با اعتماد به نفس بیشتر و کشف  نیروی درونی  و تغییر الگوهای ذهنی خود ، شغل مناسبی انتخاب کند.

با این تصور که بعضی از مراجعین نسبت به شغلی خود علاقه خاصی ندارند می‌توان در جلسه کوچینگ این گونه فرض کرد که کوچ در جلسه در یک پروسه پرسشگری از ره‌جو می‌خواهد تا به این سوال پاسخ دهد که علاقه او به چه شغلی می‌باشد؟ و قرار است شغل آینده  چه تغییری در زندگی‌اش ایجاد نماید؟آیا ارزش‌های زندگی او با شغل آینده او همخوانی دارد؟ در جلسات کوچینگ شغلی، کوچ سعی می‌کند از بازخوردی که از ره‌جو می‌گیرد،او را به شغل ایده‌آل خود هدایت نماید. این پروسه می‌تواند همچنین با کشف نیازهای مراجعه کننده از لحاظ نیاز مالی،اضطراب در انتخاب و آینده بازاربه مراجعه کننده کمک کند.

کوچینگ گروهی GROUP COACHING

 

همان طور که از اسم کوچینگ پیداست ما درباره یک گروه صحبت می کنیم که قرار است جلسات کوچینگ را برگزار کنند. این گروه به یک موضوع خاص علاقه‌مندی دارند و قرار است درباره آن صحبت نمایند. این مکالمه که بین اعضای گروه شکل می‌گیرد می‌تواند به یک هدف مشخص برای همه اعضا، نرسد. یعنی هر عضو می‌تواند برای خود یک هدف داشته باشد و به آن هدف برسد.فرض کنید گروهی 10 نفره گرد هم آمده‌اند تا درباره زندگی شادمانه کوچینگ داشته باشند.کوچ در این جلسات با ارائه یک برنامه و بیان مسئله درباره موضوع زندگی شاد، از شرکت کنندگان بازخورد می‌گیرد. شرکت کنندگان در جلسه هر کدام نظرات خود را بیان می‌کنند وبه تعاریف خود درباره موضوع می‌رسند.

در کوچینگ گروهی بواسطه مشارکت افراد بیشتر، یادگیری از کوچینگ فردی بیشتر خواهد بود. کوچ در کوچینگ گروهی سعی می‌کند با تمرکز بر نکات کلیدی بحث و ایجاد ارتباط بین افراد گروه، پیشرفت در گروه را بالا ببرد.

کوچینگ گروهی علاوه بر پیشرفت گروه برای خود کوچ هم باعث پیشرفت خواهد بود. زیرا استفاده از تجربه‌های مختلف و    عقیده‌های مختلف  با یکدیگر باعث افزایش رشد و مهارت همه خواهد بود.

مزیت دیگر کوچ گروهی کمک کردن افراد به یکدیگر در حل مشکلات است.شخص برعکس کوچینگ فردی که باید به تنهایی به مشکلات فکر   و برای آن پاسخ پیدا کند، در کوچینگ گروهی فرد با کمک کوچ و افراد حاضر در گروه به نتیجه می‌رسد.

کوچینگ عملکرد : PERFORMANCE COACHING

 

در حال حاضر در دنیا رقابت بسیاری وجود دارد تا شرکت‌ها بتوانند به بهترین راندمان خود برسند و از آن طریق به درآمد بالاتری برسند.اما برای رسیدن به این هدف در سازمان نیازمند آن هستیم که عملکرد سیستمی و سازمانی را بررسی و تغییر بدهیم. برای تغییر عملکرد سیستمی نیازمند آموزش در مجموعه خواهیم بود.آموزش درباره مفاهیم بنیادی شرکت خواهد بود،   ارتباط سازمانی، تعامل سازمان با مشتریان و یا حتی  پوشش کارکنان در محل کار  .

برای آموزش باید ساختاری طراحی شود.کوچینگ عملکرد  فرآیندی است، که کارکنان با توجه به پتانسیل خود، راه پرورش و رشد در سازمان را فرامی‌گیرند.بسیاری از افراد در یک سیستم حاضر نیستند از دایره محافظت شده خود بیرون بیایند و در همان دایره امن  کار می‌کنند.این افراد یا مشکلاتی در گذشته زندگی خود دارند یا اعتماد به نفس پایین دارند و یا باورهای در ذهن دارند که باعث می‌شود آن‌ها راندمان پایینی داشته باشند . کار کوچ در کوچینگ عملکرد شناسایی پتانسیل افراد و ایجاد راهکاری برای فعال کردن پتانسیل و حرکت در سازمان می‌باشد.

برای انجام کوچینگ عملکرد سیسیتم تشویق کارکنان ابجاد می‌شود. کارکنانی تشویق خواهند شد که دانش و مهارت خود را ارتقا دهند. آنها باید از ارتقا دانش خود برای حل مسئله در سیستم استفاده کنند و بوسیله آن دانش کل مجموعه را ارتقاء دهند

این فرآیند که به فرآیند بهبود عملکرد نیز شناخته می‌شود یک کوچ مشارکتی است که مربی و افراد در سیستم با یکدیگر در تلاش برای افزایش عملکرد با پاسخ به پرسش‌های قدرتمند  هستند.

 

کوچینگ رهبران جدید Newly Assigned Leader CoachinG

 

کوچینگ رهبران جدید   یک فرایند توسعه است که در آن یک رهبر جدید در یک سازمان  از یک  کوچ کمک می گیرد تا به  او در رسیدن به یک هدف مشخص  کمک کند تا او  تاثیر بیشتری در سازمان داشته باشد  . هنگامی که یک رهبر برای رسیدن به نتیجه مطلوب از تمام مهارت های فنی ، دانش و منابع برخوردار است ، اما قادر به ایجاد تفاوت مورد نیاز یا خواسته آنها در فضای کاری نیست و آموزش های بیشتر اغلب جواب نمی‌دهد. رهبران به ابزاری کمکی که بسیار شخصی تر است  نیاز دارند: کوچینگ رهبری

کوچینگ  رهبری “متناسب با فرد” است ، یا به اصطلاح ، یک فرآیند توسعه موقت برای رهبران است که با همکاری یک مربی حاصل می شود. نقش مربی همان متحدی است که از ابتدا معتقد است که رهبر از پتانسیل نامحدودی برای رسیدن به هدف یا نتیجه ای که برای خود تعیین کرده اند برخوردار است. وظیفه مربیان کمک به رفع موانعی است که در راه رسیدن رهبر به اهدافش وجود دارد. ‌در کوچینگ رهبری، کوچ به رهبر کمک میکند.رهبر در پروسه کوچینگ به پیشرفت های شخصی  می‌رسد؛ و به او کمک می شود تا در نقش خود مؤثرتر باشد. کوچ به رهبر کمک می کند تا تصمیم گیری بهتری کند ،  واعتماد به نفس خود را افزایش دهد ، روابط خود را بهبود بخشد ، تیم های خود را هدایت کند و زمان خود را به طور مؤثر مدیریت کنند .‌

کوچینگ رهبری با آن که یک فرآیند فردی می‌باشد اما نتایج نشان می‌دهد کوچینگ رهبری گروهی بسیار موفق‌تر از یک مربیگری فردی خواهد بود

 

 • کوچینگ رابطه RELATION SHIP COACHING

 تمام هستی در یک رابطه منسجم با یکدیگر در حال ادامه حیات است و انسان به عنوان اشرف مخلوقات در مرکز این هستی است. او علاوه بر ارتباط با کل هستی، با همنوعان خود نیز یک شبکه ارتباطی دائمی را برقرار کرده است. انسانِ بدون ارتباط انسانی مرده به شمار می‌آید. او با ارتباط است که می‌تواند در تاریخ هستی ماندگارترین جاندار باشد. اما بسیاری از اوقات او دچار خطای ارتباطی می‌شود. و یا این که د‌چار ضعف در ارتباط می شود. این مشکل در حال حاضر بیشتر از همیشه در حال نمود می‌باشد.  افراد زیادی در رابطه‌های خود دچار مشکل هستند و برای موفقیت در زندگی خود نیاز دارند که ارتباطات خود را به درستی شکل دهند. کوچینگ رابطه به افراد کمک می‌کند تا در روابط شخصی خود ارتباط بیشتری کسب کنند، در رابطه زناشویی خود شکوفا شوند با افراد جدیدتری ارتباط برقرار کنند. کوچینگ رابطه به صورت شخصی و تجاری است.

یکی از مهمترین شاخه‌های کوچینگ رابطه،رابطه زناشویی است.بسیاری از ما با آنکه سالها در یک رابطه عاطفی زناشویی هستیم. اما هنوز نتوانسته‌ایم نقش خود را به درستی ایفا نماییم.کوچ در این شاخه از کوچینگ با بازخورد گرفتن از رابطه مراجعه کننده، سعی می‌کند نقاط تاریک رابطه را مشخص و با بازسازی رابطه توسط مراجعه کننده در یک فرآیند تسهیلگری ره‌جو را به رابطه درست سوق دهد.

کوچ در مربیگری رابطه دنبال مقصر نمی‌گردد. او تمرکزش را بر بهسازی رابطه مراجعه کننده خود می‌گذارد. ره‌‌جو نیز با استعداد درونی خود و افزایش مهارت‌های ارتباطی رابطه خود را ترمیم می‌کند.

 کوچ به افراد  مستعد  کمک می کند تا به اهداف شخصی و روابط خود برسند. کوچینگ رابطه جایگزینی برای درمان نیست، که توسط یک پزشک دارای مجوز آموزش دیده برای درمان اختلالات روانی ، عاطفی و روانی ارائه می شود. در حالی که مربیان رابطه ممکن است متخصص در روابط باشند اما هیچ گاه مشاوره و یا نظر حرفه‌‌ای درباره رابطه ارائه نمی‌دهند. آنها سعی می‌کنند فرد مراجعه کننده را به ساخت یک رابطه موفق سوق دهند.آنها باید باورهای شخص را تغییر داده و سعی نمایند با افزایش اعتماد به نفس و تغییر نگرش درباره زندگی به فهم جدیدی از رابطه برسند. مربیگری رابطه همیشه باید با نتایج مثبت روبرو باشد.

 • کوچینگ توسعه Developing Coaching

این کوچینگ برای سازمان و یا شرکت‌هایی است که کارمندانی با پتانسیل بالا دارد که رهبرانی بالقوه هستند. این کارمندان نوید  ظهور رهبران جدید در یک سازمان را می‌دهند. اما همیشه باید از این کارمندان محافظت نمود، تا در سیستم‌های سازمانی دچار فرسودگی و یا رقابت‌های فرسایشی نشده و از شرکت خارج نگردند. کوچینگ توسعه،که یک کوچینگ فردی می‌باشد. در موسسات کار کشف وحمایت از  افراد با پتانسیل‌های بالا  را بر عهده دارد. طبق تحقیقات انجام شده در هاروارد این افراد باید چهار ویژگی خاص داشته باشند. که کوچ می‌تواند از این چهار ویژگی استفاده کند

 • افرادی باشند که بتوانند از دیگران جلوتر حرکت کنند
 • در یادگیری چابک باشند
 • سرزنده و روح مبارز داشته باشند
 • در شناسایی فرصت‌ها و حل مسائل توانایی ویژه‌ای داشته باشند

. در این فرآیند مربی  می تواند برنامه های رسمی رهبری را برای کارمند تعریف و تقویت کند. از آنجا که تمرکز روی فرد است مربی  می تواند صلاحیت ، مهارت و رفتارهای لازم را برای رهبری یا ایفای نقش های مهم تر  در کارمند با پتانسیل بالا  به وجود آورد. کوچ برای بالفعل نمودن رهبر ازکارمندان با پتانسیل بالا با آنها در یک پروسه یادگیری مشارکت می‌نماید.

 مربی    روش پرسشگری،  تکنیک درست شنیدن  به طورمثال گوش دادن به ارزش ها و اعتقادات افراد زیردست ، تعیین هدف ، شناسایی ارزش های سازمانی را آموزش می‌دهد. این آموزش به شیوه منتورینگ نخواهد بود یعنی قرار نیست تجربه‌های مربی در اختیار فرد قرار گیرد بلکه مربی با ارائه یک برنامه آموزشی فرد را برای بهبود و افزایش توانایی‌های خود  در جهت اهداف سازمانی هدایت می‌کند.

 • کوچینگ برنامه ریزی توسعه Feedback Coaching

به این نوع کوچینگ ،کوچینگ 360 درجه ،فیدبک کوچینگ و یا کوچینگ جامع بازخورد نیز گفته می‌شود. این نوع کوچینگ ابزاری برای مدیران سازمان می‌باشد. مدیران با استخدام کوچ‌ ، از بازخورد برای تحقق اهداف سازمانی خود استفاده می‌کنند. برای این کار یک سازمان باید دارای روابط سالم بین اجزاء خود باشد.یک کوچ با ایجاد رابطه بین افراد و استفاده از اطلاعات  و نگرش آنها از سازمان مشکلات و داده‌های موجود به یک بازخورد می‌رسد کوچ بازخوردها را در جهت اهداف شرکت دسته بندی کرده و آنها را در اختیار مدیران شرکت قرار می‌دهد. مدیران شرکت نیز فیدبک خود را به کوچ ارائه داده و کوچ فیدبک را دراختیار کارکنان و مدیران میانی قرار می‌دهد. کوچ تلاش می‌کند با برقراری رابطه به یک گفتمان داخلی برسد که بر اساس آن گفتمان برای کارکنان توسعه سازمانی و برای مدیران نیز یک خودآگاهی از مسائل سازمان شکل بگیرد. با این ابزار کوچ می‌تواند مدیران را از مسائل و چالشهای شرکت آگاه و در یک فرآیند تعین هدف  با بهینه سازی وضع موجود به نقطه ایده‌آل سازمان برسیم.این کوچ ویژه مدیران و رهبران سازمانی خواهد بود.

 • کوچینگ رفتاری هدفمند Targeted Behavioral Coaching

این نوع کوچینگ در سازمان‌هایی که نیاز به تغییر رفتار پرسنل است، کاربرد دارد.   فرض کنید یک سازمان بیمه‌ای متوجه می‌شود تعداد بیمه عمر فروخته شده در یک منطقه از کشور بسیار پایین تر از حد نرمال است. بعد از بررسی‌ متوجه می‌شود رفتار نمایندگان فروش بیمه در آن منطقه درست نبوده و رفتار آنها از صمیمیت کمی برخوردار است. مدیران شرکت تصمیم می‌گیرند برای نمایندگان خود از کوچ‌ استفاده کنند تا در رفتار نمایندگان خود تغییراتی ایجاد کنند. کوچ برای شروع این پروسه از کارکنان می‌خواهد تا درباره صمیمیت با مشتری نظرات و ایده‌های خود را بنویسند. درحقیقت کوچ در حال هدفگذاری برای کارکنان می‌باشد . در مرحله  بعد کوچ می‌خواهد افراد با استفاده از نظرات خود رفتارها را تمرین و به او گزارش دهند. این شیوه  برای تبدیل یک رفتار نامطلوب به رفتارِ مطلوبِ دائمی با کمک کوچ است. و در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که نیاز به تغییر رفتار سازمانی کارکنان خود دارند استفاده می‌شود.از آنجا که این شیوه برای کارکنان آزادی عمل به همراه دارد و هر شخص می‌تواند به نوع زندگی خود در رفتارش تغییرات را ایجاد کند

باید در نظر داشت از آنجا که تغییر رفتار یک پدیده روانشناسانه نیز محسوب می‌شود بسیاری از شرکت‌ها مداخله مشاور روانشناسی را ترجیح می‌دهند. اما چند دلیل وجود دارد که،کوچینگ را بر مشاوره  ترجیح دهیم

 • کوچینگ رفتار هدفمند به دلیل پروسه یادگیری در ضمیر ناخودآگاه افراد قرار می‌گیرد .اما مشاوره چون روش درمانی دارد بعد از مدتی فراموش می‌شود
 • در کوچینگ افراد خود رفتار غلط را آموخته و آن را اصلاح می‌کنند اما در مشاوره رفتار غلط در موارد خاص آموزش داده می‌شود
 • درکوچینگ فرد همواره مربی را درکنار خود می‌بیند و هم‌پا با یکدیگر سعی در اصلاح رفتار غلط می‌کنند. اما در مشاوره این کار توسط فرد باید به تنهایی انجام شود

کوچینگ رفتار هدفمند در سازمان‌هایی که قرار است فرد به جایگاه بالاتری  برسد نیز استفاده می‌شود و فرد با کمک کوچ می‌تواند رفتار مطلوب سازمان را فراگیرد.یکی دیگر از موارد کوچینگ رفتار هدفمند اصلاح رفتار ورزشکاران که دچار تکانه‌های عصبی مثل پرخاشگری هستند نیز انجام می‌شود

 • کوچینگ میراث Legasy Coaching

شرکت‌های بزرگ و موفق جهان   به یک دلیل مهم همیشه درصدر جدول هستند.آن ویژگی حضور همیشگی مدیران موفق در هرم مدیریتی شرکت می‌باشد.اما چگونه این امر محقق می‌شود. کدام شرکت ایرانی را می‌شناسید که در 50 سال گذشته همیشه موفق باشد و برعکس احتمالا بیش از ده یا بیست شاید هم بیشتر بتوانید لیست شرکت‌های موفق جهانی را بنویسید. اگر قرار باشد که مدیران موفق باعث این استمرار در موفقیت شده باشند. این همه مدیر موفق از کجا برای این شرکت‌های بزرگ پیدا شده است. بخواهم صادقانه بنویسم مشکل در طرز فکر سیستمی است. شرکت‌های بزرگ دنیا هر ساله هزینه زیادی برای کوچینگ می‌‌پردازند. که این کوچینگ‌ها هزینه پرداختی را به شرکت با موفقیت بدست آمده برمی‌گردانند. یکی از این کوچینگ‌ها کوچینگ میراث است.

مدیری که قرار است از یک سازمان و یا شرکت بازنشست شود.میراثی از خود برای شرکت به‌جا می‌گذارد. این میراث   یک ارزش پایدار و یا سهامی ماندگار است که  همیشه در سازمان باقی می‌ماند.کوچ در این مدل در کنار مدیری که قرار است بازنشست شود خواهد بود و از او به شیوه پرسشگری درباره آنچه قرار است او از خود باقی بگذارد صحبت می‌کند.  او باید یک میراث معنوی از خود به جای بگذارد.مثل ارزش زندگی و یا هویت ماندگاریک مدیر. کوچ به مدیر کمک می‌کند تا با تعریف دوباره از زندگی به نتیجه‌ای برسد که باعث چرخه ارزش در شرکت شود.و این ارزش میراث ماندگار یک مدیر خواهد بود

 • کوچینگ جانشینی Succession Coaching

سازمان‌های ژاپنی چندین سال قبل از آنکه مدیرعامل شرکت بازنشست شود. مدیر جوان جدیدی که پتانسیل مدیریت شرکت را داشته باشد انتخاب می‌کنند. او کنار دست مدیر به آموزش و فراگیری آن می‌پردازد. کوچینگ مدیران اجرایی  و یا کوچینگ توسعه به این کار یعنی انتخاب فردی که شایسته مدیریت باشد می‌پردازد.اما کوچینگ جانشینی اختصاص به این روش از مدیریت دارد. در این کوچینگ که بیشتر برای  شرکت‌های خانوادگی  انتخاب می‌شود. کوچ در کنار مدیر قرار می‌گیرد و برپایه یک تعریف مدون که در فرآیند پرسشگری کوچ با مدیر شکل می‌گیرد و افراد برای ادامه  انتخاب می‌شوند. کوچینگ در این پروسه به‌دلیل دخالت داشتن در فرآیند انتخاب باید به صورت محرمانه باشد. انتخاب جانشین به انتخاب مالک و یا مدیر بوده و با توجه به آینده سازمان و اهداف شکل می‌گیرد

 • کوچینگ ارائه Communication Skills Coaching

این کوچینگ برای مدیران و یا افرادی که قرار است در ارتباط موثر با دیگران می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با آن که در این کوچینگ بحث ارتباطی وجود دارد. اما منظور از ارتباط، درک و دریافت دیگران از ما می‌باشد.  یک مدیر باید بداند مخاطبین او مثل مدیران میانی و یا کارکنان او را چگونه درک می‌کنند؟ کوچ ارائه به مدیر در زبان بدن ، فن بیان،سخنرانی موثرو آیین نگارش کمک می‌کند. کوچینگ ارائه با ارزیابی فردی  از توانایی  ارائه مدیر شروع می شود ، تا مدیر و کوچ بتوانند نقاط قوت و فرصت های رشد را شناسایی کنند. این ارزیابی ، همراه با اهداف مدیر و در راستای افق سازمانی خواهد بود.تمرکز اصلی بر آگاه سازی  بر اصول ارتباطی مدیر می‌باشد. در این مسیر با افزایش اعتماد به نفس مدیر روبرو هستیم و تغییر   بعضی از باورهای منفی مدیر که  دلیل  ضعف  مهارت‌های ارتباطی وی شده نیز مواجه خواهیم بود

 

 • کوچینگ تیم

در این نوع کوچینگ که برای یک هدف مشخص افراد دور هم جمع می‌شوند تا یک وظیفه را به سرانجام برساند  سازمان‌هایی که تغییر مدیریت داشته‌اند برای بهبود امور بهتر است از این کوچینگ استفاده نمایند.

در کوچینگ تیمی می‌توان از یک یا چند کوچ راهنمایی گرفت . کوچ در این روش تلاش می‌کند نظرات افراد را به یک نظر در راستای استراتژی و اهداف سازمان برساند.کوچ وظیفه دارد از همه اعضاء تیم حمایت، نظرات آن‌ها را شنیده و به دیگر اعضاء تیم بازخورد بدهد. این روش زمانی استفاده خواهد شد که امکان جلسات گروهی نباشد. اما زمانی که جلسات با شرکت تمام اعضاء شکل می‌گیرد.کوچ باید در فرآیند عملکرد تیمی را بهبود بخشد

 

                                                          

کوچینگ/ مهارتی بالاتر از مشاوره برای کسب مطلوب ترین نتایج و اهداف در زندگی فردی، گروهی، خانوادگی و سازمانی.

نقش های مدیر:

Manager + Trainer + Mentor + Leader = Coach

 • داشتن همه ی نقش ها برای مدیر ضروری است.
 • مدیر باید در زمان مناسب نقش مناسب را به عهده بگیرد.
 • تغییر شیوه های مدیریت سنتی و ارتقاء مهارت های رهبری با کوچینگ
 • تمایل مدیران امروز به تغییر شیوه های مدیریت سنتی و ارتقاء مهارت های رهبری
 • دستور دادن و ایجاد مقاومت در کارکنان
 • باورهای اشتباه و نیمه اشتباه متعددی در تفکر مدیریتی

 

امروزه مدیران بزرگ در سازمان های پیشرفته دنیا تمایل زیادی به تغییر شیوه های سنتی مدیریت خود و ارتقاء مهارت های رهبری در خود دارند و خوب می دانند که مثل گذشته نمی شود سیستم را راهبری کرد و دستوردادن در سازمان پررنگ ترین و ظریف ترین مهارت در یک سازمان هست، اینکه چطور دستور دهید و چه زمانی محبت کنید و در قبال دستورها و تهدیدها، چه تاییدی و چه پاداشی به افراد داده می شود که احساس رخوت و سرخوردگی نداشته باشد و بتوانند عملکرد مناسبی را برای سازمان داشته باشد.

دوره ارباب رعیتی نسل ها پیش منهدم شده است و دیگر اثربخشی ندارد و اگر به شیوه سنتی در سازمان عمل کنیم و باورهای اشتباه و نیمه اشتباه در تفکر مدیریتی وجود دارد که این باورها منتهی به نتایجی می شود که موجب اتلاف منابع سازمان خواهد شد. ترس و رخوت را در محیط سازمان رواج می دهد.

امروزه یکی از خلاقانه ترین شیوه ها که برای بقاء کسب و کار ها استفاده می شود بیزینس کوچینگ است، بیزینس کوچینگ نوعی روش خاص برای ارائه راهکارها از طریق رشد، آگاهی و ارتقاء توانایی های ردی در رهبری و مدیریت سازمان هاست.

ابزاری قدرتمند در راستای توسعه مهارت های رهبری برای مدیران به شمار می آید.

با یادگیری مهارت بیزینس کوچینگ چه اتفاقی برای سازمان و رهبر سازمان خواهد افتاد؟

 • تقویت مهارت هایی همچون: گوش شنوا، قدرت سوال، بازخورد، تشویق، تبریک و با استفاده از این مهارت ها ارتباط حمایتی تر پیش آوریم!
 • ایجاد ارتباط موثر و حمایتی با کارکنان
 • تسهیل و تاکید بر فرآیند یادگیری کارکنان
 • بدست آوردن زمان های بیشتر برای پرداختن به فعالیت های بارزتر در سازمان
 • شناخت ظرفیت های بالقوه در کارکنان
 • افزایش مسئولیت پذیری کارکنان و
 • بهره وری بهینه از پرسنل سازمان ها با فراهم کردن فضای شاد و دوستانه.

 

مهدیه حیدری

مدرس بین المللی ان ال پی و بیزینس کوچینگ